Veidos prokuroru grupu cīņā ar naudas atmazgātājiem

2 komentāri
Veidos prokuroru grupu cīņā ar naudas atmazgātājiem
ROMĀNS KOKŠAROVS / F64

Ģenerālprokuratūra sadarbībā ar Finanšu izlūkošanas dienestu sola dot pamatīgu triecienu nelegālās naudas atmazgātājiem – plānots izveidot īpašu prokuroru grupu, kura cīnīsies ar šāda veida noziegumiem, vēsta TV3 Ziņas.

Ģenerālprokurors Juris Stukāns ceturtdien, 17. septembrī, tikās ar Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieci Ilzi Znotiņu un parakstīja vadlīnijas par abu dienestu sadarbību.

Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece atzina, ka liela daļa ekspertu ir aizņemti ar skaļajām lietām, ar kurām nākas nodarboties iepriekšējos gados pieļauto finanšu uzraudzības robu dēļ.

“Milzīgi liels daudzums ar iesaldētajiem naudas līdzekļiem ir nogūluši likvidējamās kredītiestādēs, tāds iesaldēšanas apmērs, kāds būtu normāls, ja nebūtu likvidējamās kredītiestādes, es varētu teikt –  turpināsim strādāt, lai attīrītu biznesa vidi un finanšu sektoru no netīras naudas,” pauda Finanšu izlūkošanas dienesta vadītāja Ilze Znotiņa.

Stukāns pauda cerību, ka beidzot izkustēsies naudas atmazgāšanas lietas un tuvākajā laikā šādas kategorijas lietas parādīsies tiesās. Ģenerālprokurors kritizē policijas līdzšinējo darbu. Vēl aizvien policijai nav atrasts jauns priekšnieks, bet ģenerālprokurors cer, ka nākotnē likumsargi tomēr sasparosies un strādās kvalitatīvāk.

“Tas būtu apmierinoši, ja dažu mēnešu laikā varētu tikt skaidrībā un pabeigt lietas, tas būtu apmierinoši. Ja paiet gadi, tas nav apmierinoši!” pauda Stukāns.

Pašlaik viena no skaļākajām lietām ir “ABLV bank” krimināllieta, kuras izmeklēšanai prokuratūra ir atvēlējusi daudz resursu. Stukāns atzina, ka attiecīgajā lietā ir piesaistīti vairāki prokurori, kuri diendienā tur strādā. “Mans uzstādījums – līdz gada beigām jābūt skaidrībai, kādas procesuālās darbības vēl ir jāizdara, lai varētu virzīt lietu uz tiesu,” viņš bija strikts.

Finanšu izlūkošanas dienests aicina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) un IDB prioritāri izmeklēt lietas, kurās kukulis vai iespējamie zaudējumi pārsniedz 100 000 eiro.

Prioritātes paredz, ka paaugstināta uzmanība ir jāpievērš kredītiestāžu darbībām ar finanšu instrumentiem. Tāpat uzmanība naudas atmazgāšanas apkarošanas jomā jāpievērš tirdzniecības starpniekiem, konsultantiem un finanšu pakalpojumu sniedzējiem.