Valsts kontrole četras sporta federācijas pieķērusi, krāpjoties ar grāmatvedības atskaitēm

1 komentārs

Pieķerti grāmatvedības atskaišu dublēšanā ar mērķi izmānīt valsts budžeta līdzekļus – tik neglīti rīkojamies Valsts kontrole atklājusi četras sporta federācijas Latvijā, vēsta TV3 Ziņas.

Olimpisko spēļu gaidās neglaimojoši atklājumi par sporta finansēšanu. Valsts kontrole secina – nauda pārdalīta neskaidri, par sasniedzamajiem mērķiem daudz nedomājot.

Valsts kontrole sporta nozari “purināja” veselu gadu. Revīzijā secinātais apkopots 85 lapaspusēs. Īsumā – Latvijas Olimpiskajai komitejai piešķirtie līdzekļi kopumā izlietoti atbilstoši, proti, labākie sportisti sagatavoti olimpiskajām spēlēm, tomēr pieklibo naudas plūsmas uzraudzība

Līdz brīdim, kad nauda nonāk pie LOK, viss vēl ir kārtībā. Bet jautājumus raisa tālākā līdzekļu pārdale. Neskaidri uzstādītie mērķi, ko vēlamies sasniegt, un attaisnojošo dokumentu uzrādīšana dubultā ir galvenie VK pārmetumi.

“Bieži vien federācijas slēdz līgumus par pasākumu organizēšanu. Nav izsekojams, kam finansējums aiziet, nav tāmes,” norāda valsts kontrolieris Rolands Irklis.

Aizdomas arī par interešu konfliktiem, kad federāciju valdes locekļi pasūta iepirkumus un pie viena paši tos arī izpilda. “Gadās, ka federācijas slēdz ar cilvēkiem, kas atrodas federācijas valdē. Iespējams interešu konflikts. Nepieciešama lielāka kontrole no LOK puses uzraudzīt šādus gadījumus,” atzīst Irklis.

Kā īpaši nekaunīgu kontrolieri izcēluši četru federāciju rīcību – Latvijas Kamaniņu Sporta federācija, Latvijas Bobsleja un skeletona federācija, kā arī Latvijas Jātnieku federācija un Latvijas Šaušanas federācijas pieķertas taisām dubultas atskaites. Proti, vieni un tie paši attaisnojošie dokumenti iesniegti vairākkārt, pavisam izšmaucot 37 000 eiro. Par to nikni arī LOK, jo kauns visai sporta nozarei kopumā.

“Tie skaidrojumi ir bērnišķīgi, manā izpratnē,” atzīst Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Žoržs Tikmers.

Kāds stāsta, ka hakeri ielauzušies grāmatvedības sistēmā, cits – ka nejauši kļūdījušies. Tas nekas, ka vairākkārt. Tagad nauda ar kaunu jāatmaksā. Nākotnē LOK sola ieviest 100% soda naudas.

No šā gada jau pamainīts finansējuma modelis, radot vienas pieturas aģentūru jeb vienkāršoti – simtiem dažādu līgumu vietā ar katru federāciju tagad noslēgts tikai viens. Plūsma uzreiz kļuvusi caurskatāmāka, bet visu 13 miljonu lielo saimniecību LOK vieniem pašiem neesot kapacitātes uzraudzīt.

“Katram jādara savs darbs – LOK tiks galā ar saviem diviem mazajiem mājasdarbiem. Federācijām dubultās atskaites jāizslēdz. Un ir lēmumi, kas attiecas uz Izglītības un zinātnes ministriju (IZM). Tikai kopā varam panākt, lai šādi gadījumi vairs nav,” norāda valsts kontrolieris.

Ministrijā revīziju ieraudzījuši vien 28.jūnijā, tāpēc nav paguvuši detaļās iepazīties. Ar interesi gaidīšot revidentu priekšlikumus.

No politikas veidotājiem Valsts kontrole galvenokārt sagaida skaidru un, galvenais, izmērāmu mērķu nospraušanu – cik cilvēku tieši vēlamies piesaistīt sportam, cik tūristu atvilināt – plānošanas dokumentos konkrētības nav.

“Brīžiem mērķi pārdalās starp LOK, IZM. Jāsaprot, kāds mērķis, piemēram, LOK, kad saņem finansējumu, lai nav, ka spodrina spalvas ar citu sasniegumiem.”

Sporta nozares sakārtošanai dots laiks līdz 2023. gadam.

1 komentārs