Valsts budžetā izveidojies liels pārpalikums, taču uz gada beigām atlikti ievērojami tēriņi

8 komentāri

Līdz ar negaidīti straujo ekonomikas izaugsmi, valsts budžetā šogad iekasēts krietni vairāk nodokļu, un plānotā deficīta vietā pašlaik ir liels pārpalikums. Gadu pabeigt ar bezdeficīta budžetu Finanšu ministrija gan neplāno – tieši uz gada beigām atlikti lieli tēriņi. Un valsts budžeta atslēgu turētāja, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, sola, ka dzīru ministrijās nebūšot.

Reālie nodokļu ieņēmumi šobrīd pārsniedz gada sākumā plānoto. Deviņos mēnešos valsts budžetā izveidojies 360 miljonu eiro liels pārpalikums, lai gan prognozēts 200 miljonu eiro deficīts. Šāda situācija izveidojusies straujās ekonomikas izaugsmes dēļ.

To, ka valsts maks pildās labi, ar gandarījuma atzīst arī finanšu ministre. Viņa gan pārliecināta, ka gadu neizdosies pabeigt ar sabalansētu budžetu, jo gada pēdējos divos mēnešos gaidāmi ļoti lieli izdevumi, piemēram, nolemts būtiski samazināt OIK maksājumu elektrībai.

Arī citus gadus tieši pēdējos mēnešos ministrijas strauji palielinājušas izdevumus, noēdot uzkrāto. Kā iepriekš secinājusi Valsts kontrole, ne vienmēr “Ziemassvētku laika”  tēriņi bijuši pamatoti. Piemēram, 2015. gadā prettiesiski avansā ministrijas izmaksājušas 400 000 eiro, lai neiztērēto naudu nebūtu jāatskaita valsts budžetā. Gada beigās īpaši daudz tiek maksātas prēmijas. Ministre gan tur neko sliktu nesaskata, jo arī privātajā sektorā notiek līdzīgi.

Finanšu ministre arī uzsver, ka visi papildu ieņēmumi tiks novirzīti budžeta deficīta mazināšanai. Par bezdeficīta budžetu varēšot runāt pēc gadiem diviem.

8 komentāri