“Trasta komercbankas” maksātnespējas administratora Rasas ienākumi – 863 tūkstoši eiro

1 komentārs
“Trasta komercbankas” maksātnespējas administratora Rasas ienākumi – 863 tūkstoši eiro
IEVA LŪKA, LETA

Administrējot skandāliem apvītās “Trasta komercbankas” maksātnespējas procesu, Armanda Rasas ienākumi divos gados sasnieguši 863 tūkstošus eiro, lielākā daļa iztērēti un ieguldīti.

Iespējams, šobrīd “Trasta komercbankas” administrators Armands Rasa joprojām ir viens no turīgākajiem joprojām praktizējošiem maksātnespējas administratoriem – divos gados ieņēmumos kopumā saņemti 863 tūkstoši eiro no saimnieciskās darbības un komercdarbības, no tiem Rasa pērnā gada laikā īpašumu iegādei un citiem tēriņiem izlietojis pusmiljonu eiro, liecina administratora ienākumu deklarācijas dati un LNT veiktie aprēķini.

Deklarāciju dati liecina, ka 2016. gada beigās Rasas uzkrājumi bezskaidrā naudā veidoja 88,6 tūkstošus eiro, bija 115 tūkstošu eiro parādsaistības, bet kopējie ienākumi togad sasniedza 118 tūkstošus eiro no dividendēm uzņēmumā “Contorno”, advokāta pakalpojumiem un saimnieciskās darbības, kas parasti nozīmē maksātnespējas administratora darbību.

Sākot darbu komercbankā, administratora 2017. gadā ieņēmumi no saimnieciskās darbības sasniedza 625,3 tūkstošus eiro un kopā ar pārējiem ienākumiem, rocība pieauga līdz 765,3 tūkstoši eiro. Spriežot pēc deklarācijas, Rasa pilnībā atmaksāja aizdevumus, nomainīja auto uz jaunāku, iegādājās zemi, gada beigās uzkrājumos palika 606 tūkstoši eiro.

Savukārt 2018. gada deklarācija liecina par vērienīgiem tēriņiem un ieguldījumiem – ienākumi no saimnieciskās darbības bija mazinājušies divas ar pusi reizes, līdz 237,6 tūkstošiem eiro, 12 tūkstoši eiro gūti no jurista pakalpojumiem. Nopērkot vēl vienu jaunu auto, divus dzīvokļus eiro un iegādājoties nekustamos īpašumus, gada laikā iztērēti aptuveni 580 tūkstoši eiro, jo uzkrājumos “Luminor bankā” un nedaudz “Swedbank” kopumā atlikuši 272 tūkstoši eiro.

Skaidras naudas uzkrājumi visus iepriekšējos 3 gadus bijuši ap 30 tūkstoši eiro. Tiesa, deklarācija liecina par dīvainiem darījumiem ar īpašumiem pērn – spriežot pēc sniegtajiem datiem, Rasa pircis pa diviem īpašumiem, kas maksājuši precīzas summas – divi īpašumi pa 55 224 eiro, divi pa 19666 eiro un divi pa 39333 eiro. Ja tā nav kļūda, īpašumu iegādei kopumā iztērēti 278 tūkstoši eiro, ja kļūda – tad 164 tūkstošus eiro. Vienam īpašumam tērēti 50 tūkstoši eiro.

Savukārt Rasas sniegtās atskaites liecina, ka ar katru gadu izdodas atgūt ar vien mazāk līdzekļus – šogad astoņos mēnešos maksātnespējas administrators bija atguvis 1,87 miljonus eiro, bet maksātnespējas procesa izdevumi kopumā bijuši 1,056 miljonu eiro apmērā, tātad pagaidām kreditoru prasību apmierināšanai palika mazākā daļa.

2018. Gadā kopumā atgūti 2,97 miljoni eiro, no tiem maksātnespējas procesa izdevumi sasniedza 1,68 miljoni eiro. 2017. gadā kopumā atgūti 25,879 miljoni eiro, maksātnespējas procesa izdevumi bija 7,26 miljonus eiro. 2016. gadā, kad vēl darbojās iepriekšējais administrators Ilmārs Krūms, kuram gan pēc tam izvirzītas smagas apsūdzības, bija atguvis 111,9 miljonus eiro, bet maksātnespējas procesa izdevumos tērēti 10,927 miljoni eiro. Maksātnespējas procesa izdevumus ietilpst dažādi izdevumi, ne tikai atalgojums administratoram, bet arī, piemēram, izdevumi speciālistiem, juristiem un citi.

Savukārt Ilmāra Krūma pēdējā pieejamā deklarācija, beidzot pildīt amata pienākumus – 2018. gada 4. jūnijā, liecina, ka viņam bezskaidrā naudā “Reiffeisen bank” glabājās 200 tūkstoši eiro, 30 tūkstoši “Luminor Bankā”. Viņam piederēja daļas vairākos vietējos un ārvalstu uzņēmumos, bet aizdevumos viņš kopumā bija izdevis 436,7 tūkstošus eiro.
1 komentārs