Rindas pie “PNB bankas”: cilvēki steidz jau pirmajā dienā atgūt iesaldēto naudu, jo beigušies iztikas līdzekļi

0 Komentāru
Rindas pie “PNB bankas”: cilvēki steidz jau pirmajā dienā atgūt iesaldēto naudu, jo beigušies iztikas līdzekļi
RŪTA KALMUKA, F64

Ar garām rindām jau agri no rīta un dusmās par gauso procesu ceturtdien “PNB bankas” klientiem sākusies garantēto atlīdzību izmaksa. Līdz plkst. 17.00 visā Latvijā izmaksa nokārtota 6170 cilvēkiem. Vienlaikus arī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) iesniegusi tiesā pieteikumu atzīt “PNB banku” par maksātnespējīgu. Izraudzīts jau arī maksātnespējas procesa administrators. Tas būs Vigo Krastiņš. Tikmēr “PNB banka” vērsusies tiesā pret FKTK.

Neapmierinātībā, cik lēni, stundām ilgi rinda virzās uz priekšu, ļaudis garantētās atlīdzības saņemšanai – gaidot iesaldētās pensijas, pabalstus, algas, uzkrājumus un depozītus – pie “PNB bankas” filiālēm spiesti apbruņoties ar pacietību. Lai senioriem nenogurst kājas un nekļūst slikti, laukā iznesti krēsli.

“Tikai pie četriem datoriem strādā, tikai četrus cilvēkus spēj apkalpot stundā. Jūs saprotiet, ka tas ir absurds. Viņi taču zināja, ka būs tik liels pūlis. Es iešu prom. Nākšu te rīt 5.00 no rīta, lai stātos rindā kā pirmā. Laikam. Rīt piecos no rīta nākšu,” saka sastaptā “PNB bankas” kliente Valentīna.

Cik daudz “PNB bankas” filiālēs iespējams nokārtot nepieciešamās formalitātes un cik daudz darbinieku katrā no tām strādā, noteica FKTK kopā ar banku “Citadele”. Seniori, kuri visu tomēr jau nokārtojuši, pauž nogurumu.

“Tur divas stundas. Pusdeviņos es atnācu, un tagad ir pusviens,” stāsta bankas klients Aleksandrs. Lai arī cilvēki zina, ka nokārtot garantētas atlīdzības izmaksu var arī vēlāk, taču viņus steidzinot tukšie naudas maki. “Tāpēc, ka naudas nav. Es jau nezinu, kad tā nauda būs. Labi, kartīti uztaisīs, bet nezinu, kad to naudu pārskaitīs un es saņemšu. Tas radījis problēmas ar maksājumiem, un arī ēst, protams, vajag,” norāda “PNB bankas” klients Vitālijs.

Sakāpinātās emocijas spiesti uzņemt “PNB bankas” konsultanti, kas iznāk pie ļaudīm ārā atbildēt uz neskaidrajiem jautājumiem.

Lielāka ažiotāža nekā Rīgā un rindas vairākos lokos šodien veidojušās Latgalē, sevišķi Daugavpilī. Taču nekur nav jādodas un nav jāstāv rindās “PNB bankas” klientiem, kuri līdz ceturtdienai jau bija atvēruši jauno kontu bankā “Citadele”. Nauda no “PNB bankas” uz “Citadeli” tiks pārskaitīta automātiski. Tikmēr “PNB bankas” vadība ceturtdien īpaši uzsvēra, ka negatavojas samierināties ar visu situāciju kopumā.

Drīzumā gaidāma tiesvedību cīņa starp FKTK un “PNB banku”. Dienā, kad FKTK tiesā iesniedz pieteikumu par bankas maksātnespējas pieprasīšanu, “PNB banka” atbild ar citu pretprasību pret FKTK, apstrīdot lēmumu apturēt bankas darbību.

“PNB banka” lūgusi tiesai atzīt FKTK lēmumu par spēkā neesošu un uzskata, ka komisija netaisnīgi neesot devusi iespēju noregulēt situāciju. “Banka grib cīnīties tālāk, jo redzam, kā vispār Latvijā ir ar banku maksātnespējas procesiem. Mēs tagad gatavojam pierādījumus tiesai, ka bankai nav maksātnespējas pazīmes un ka tās problēmas ar kapitāla trūkumu mēs risināsim ar papildu kapitāla piesaistīšanu,” norāda ”PNB bankas” valdes locekle Anna Verbicka.

Nākampirmdien gaidāma “PNB bankas” akcionāru sapulce par iespējām palielināt kapitālu un pierādīt, – banka esot spējīga pilnvērtīgi atsākt darbu. Tikmēr FKTK paliek nelokāma – “PNB bankai” iepriekš dota iespēja stiprināt kapitāla pietiekamību, taču banka neesot spējusi noteiktajos apmēros un termiņos to izdarīt. Tāpēc ceturtdien komisija iesniegusi tiesā pieteikumu atzīt “PNB banku” par maksātnespējīgu, un par maksātnespējas procesa administratoru virzīs Vigo Krastiņu.

Vairāk par tematu – LNT Ziņu sižetā

0 Komentāru