Rimšēvičs LB prezidenta amatā, visticamāk, paliks līdz termiņa beigām

3 komentāri
Rimšēvičs LB prezidenta amatā, visticamāk, paliks līdz termiņa beigām
OKSANA DŽADANA, F64

Latvijas Bankas (LB) prezidents Ilmārs Rimšēvičs, visticamāk, paliks amatā līdz sava termiņa beigām – šā gada 21. decembrim.

Latvijas Bankas prezidents ir viena no neatkarīgākajām valsts amatpersonām, turklāt viņu sargā arī Eiropas Centrālās bankas statūti, kas Latvijai ir saistoši. Rimšēvičs ir Eiropas Centrālās bankas padomes loceklis.

Likumā noteikts, ka Latvijas Bankas prezidentu Saeima var atbrīvot no amata tikai pēc viņa paša vēlmes vai arī gadījumā, ja ir stājies spēkā notiesājošs spriedums. Iepriekšējā Saeima bija sākusi darbu pie grozījumiem, kas paplašinātu Saeimas iespējas atbrīvot Latvijas Bankas prezidentu no amata, taču šī Saeima nolēmusi tālāk pie grozījumiem nestrādāt, jo tie nonāktu pretrunā ar Eiropas Centrālās bankas prasībām.

Jautājumu par esošā Latvijas Bankas prezidenta atlaišanas atvieglošanu nav plānots aktualizēt, tā atzīst Saeimas Budžeta komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars: ”Tas nebūtu prātīgi no Latvijas viedokļa un to nepieļautu arī Eiropas Centrālā banka. Mums ir tikai viens variants – respektēt to, kas ir rakstīts likumā.”

Pirms gada Rimšēvičam atņēma pielaidi valsts noslēpumam. Izskanējusi ideja, ka likumā varētu noteikt papildu normu, ka Latvijas Bankas prezidentu var atbrīvot no amata arī tad, ja viņam nav pielaides. Premjera Krišjāņa Kariņa parlamentārā sekretāre Evika Siliņa LNT Ziņām gan atzina, ka šādu kritēriju par pielaidi kopā ar citām prasībām likumā plānots, iespējams, noteikt nākamajam, nevis esošajam Latvijas Bankas prezidentam.