“PNB banka” nepiekrīt banku uzraugu lēmumam un vēl cer pārrunu procesā panākt izlīgumu

1 komentārs

“PNB bankai” zem dažādiem nosaukumiem un īpašniekiem ir pietiekami gara un pretrunīga vēsture Latvijas finanšu sistēmā. Pati banka piektdien bija komentāros skopa, taču paziņoja, ka nepiekrīt banku uzraugu lēmumam un vēl cer pārrunu procesā kaut ko mainīt.

Kameras priekšā “PNB bankas” pārstāvji piektdien atteicās runāt, nosūtot vien rakstveida komentāru, norādot, ka kategoriski nepiekrīt FKTK lēmumam banku slēgt. Banka skaidro, ka centusies kļūt arvien caurspīdīgāka, piesaistot ārvalstu ekspertus. Uzsvērts, ka 2018. gada janvārī par “PNB bankas” padomes priekšsēdētāja vietnieku kļuva dāņu politiķis, bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens. “PNB banka” uzskata, ka darbojusies atbilstoši regulējošām prasībām.

“FKTK lēmums bija ļoti pēkšņs un nepatīkams. Viss iesāktais darbs, kura mērķis bija vēl drošāka, stabilāka un ērtāka PNB Bankas klientu finanšu ikdiena, tiek apstādināts. Šā lēmuma rezultāta sekas vistiešāk izjutīs mūsu 100 000 klientu, kuriem uz laiku nebūs iespējas piekļūt saviem naudas līdzekļiem bankā, kā arī vairāk nekā 500 “PNB bankas” darbinieku. “PNB bankas” valde un visi bankas darbinieki turpina savu darbu. Notiek aktīva sadarbība ar FKTK”, uzsver bankas valdes locekle Anna Verbicka.

2018. gada pārskatā teikts, ka bankas grupa gadu beigusi ar 17 miljonu eiro zaudējumiem. Pēc aktīvu apmēra tā bijusi sestā lielākā banka Latvijā. Vēl līdz jūnijam tās kontrolpakete piederēja Londonā dzīvojošajam Krievijas un Lielbritānijas pilsonim Grigorijam Guseļņikovam.

Pirms pusotra gada Guseļņikovs vērsās starptautiskā šķīrējtiesā pret Latviju, vainojot valsti nepamatoti augstās prasībās pret banku un kukuļa izspiešanā, ko ar starpnieku palīdzību esot darījis Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Pērn starptautiskā žurnālistu izmeklēšanā atklājās, ka “Norvik banka” izmantota nelikumīgā darījumā, pārdodot Ukrainas bijušās vadības piesavinātos valsts aktīvus.

2017. gada jūlijā “Norvik bankai” tika piemērota 1,3 miljonu eiro soda nauda – FKTK sadarbībā ar ASV Federālo izmeklēšanas biroju konstatēja, ka atsevišķi klienti, izmantojot ārzonās reģistrētus uzņēmumus un sarežģītas darījumu ķēdes, no saviem kontiem veica pārskaitījumus, lai apietu pret Ziemeļkoreju noteiktās starptautiskās sankcijas.

Guseļņikovs “Norvik bankā” ienāca 2013. gadā. Vēl agrāk tā bija pazīstama ar nosaukumu “Lateko banka”.

1 komentārs