“PNB banka” ir faktiskā maksātnespējā, taču 99,2% klientu savu naudu saņems pilnībā no garantiju fonda

2 komentāri
“PNB banka” ir faktiskā maksātnespējā, taču 99,2% klientu savu naudu saņems pilnībā no garantiju fonda
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Tumši logi, slēgtas durvis un neziņa. Tā piektdienas rīts pienāca tūkstošiem “PNB bankas” klientu, kas vēlējās izņemt savu naudu. Pēc banku uzraugu ceturtdien vēlu paziņotā lēmuma apturēt “PNB bankas” darbību piektdienas rītā darījumi bankā vairs nebija iespējami. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) apgalvo, ka banka ir faktiskā maksātnespējā. Taču tiek solīts, ka 99% klientu savu naudu pilnībā atgūs no garantiju fonda.

“Manam vīram šodien bija jāsaņem alga. Un ko tagad darīt?” neizpratnē ir pensionāre Valentīna. Ar asarām acīs filiāles apmeklējums šodien beidzies nevienam vien klientam. FKTK par bankas slēgšanu paziņoja ceturtdien vēlu vakarā. Kopumā no 99 600 “PNB bankas” klientiem 91 400 ir Latvijas iedzīvotāji. Ap 40 000 klientu ir pensionāri. Banka, vēl ar veco nosaukumu “Norvik”, pirms pāris gadiem izvērsa masveida kampaņu, piesaistot tieši seniorus.

“Atnācu pakaļ pensijai, pirms pāris dienām ieskaitīja. Te ir norādīts kontakttālrunis, bet man nav līdzi pildspalvas. Vēl pirms mēneša te izņēmu pensiju, samaksāju par dzīvokli,” saka Valentīna.

Pie bankas sastopam arī viesstrādniekus un ārzemniekus. Bankas slēgšana bijusi absolūti negaidīta. “Banku izvēlējos, jo dzīvoju tepat. Man ir konts tikai šajā bankā! Visa mana nauda ir iesaldēta. Šorīt pat par brokastīm nevarēju samaksāt,” saka bankas klients Čārlzs. “Bijām klienti vairākus gadus. Izvēlējāmies, jo bija lētāki pakalpojumi nekā citur, likās, – normāla banka,” teic Bahrans.

Banku uzraugi pauž cerību, ka pensionāriem šobrīd palīdzēs sociālie dienesti vai tuvinieki. Lai pilnībā sakārtotu formalitātes, nepieciešamas pāris dienas, tad klientiem naudu izmaksās ar “Citadeles” bankas starpniecību. Līdzekļus ņems no īpaša banku veidotā Noguldījumu garantiju fonda, kur pieejamā naudas summa ir 506 miljoni eiro, līdz ar to valsts budžeta naudu netērēs. Vienam cilvēkam tiks izmaksāta nauda līdz 100 000 eiro.

“99,2% no visiem klientiem saņems visu summu, kas bija noguldīta bankā. Viņi nezaudēs neko,” norāda FKTK pārstāve Jeļena Lebedeva.

Pārējie 0,8% klientu bankā noguldījuši kopumā 135 miljonus eiro, tie varēs pretendēt uz naudas atgūšanu kā kreditori. Kas noveda banku līdz faktiskai maksātnespējai, nav skaidrs.

Eiropas Centrālā banka kā “PNB bankas” tiešais uzraugs, izvērtējot bankas finansiālo situāciju, konstatēja, ka tā “nav ievērojusi regulējošās prasības”, un nolemts nemaz nemēģināt banku glābt, bet apturēt darbību, lai nepieļautu līdzekļu aizplūšanu.

Pirms divām nedēļām no bankas vadītāja amata aizgāja ilggadējais valdes priekšsēdētājs Olivers Ronalds Bramvels, bet jūnijā tika paziņots par īpašnieku maiņu – Krievijas finansists Grigorijs Guseļņikovs savas akcijas pārdeva kādai investoru grupai. Izmaiņas gan nav apstiprinātas.

“Mēs kā uzraugi neuzskatām, ka darījums ir pabeigts tādā apmērā, lai pateiktu, kas ir šie akcionāri šobrīd. Akcionārs ir pārdevis savas akcijas, bet ir noteikta kārtība, lai tie tiktu apstiprināti. Banka to aizvien nav izdarījusi,” atklāj FKTK priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale.

Vai no bankas ir izpumpēta nauda, ir atklāts jautājums, ko skaidros banku uzraugi un drošības iestādes. Pirmdien FKTK tiesā prasīs atzīt bankas maksātnespēju, akcentējot, ka bankas saistības patlaban ir lielākas nekā tās aktīvi.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā