Pētījums: Latvijas jauniešu finanšu pratībā joprojām vērojams būtisks zināšanu trūkums

1 komentārs

Lai labi pārvaldītu izdevumu bilanci finanšu pratība jāmācās jau skolā. Šāda tēze ir dzirdēta ne vienu gadu vien. Taču, kā izpētījis Swedbank Finanšu institūts, Latvijas jauniešu finanšu pratībā vērojami būtiski robi.

Mūsdienu jauniešiem, arī skolas vecuma bērniem, ir pietiekami labas matemātiskās zināšanas, kas ļautu aprēķināt procentus, taču likumsakarību izpratnē vērojami trūkumi. Jauniešiem nav skaidrs, kas pēc būtības ir inflācija vai kā veidojas aizdevuma gada procentu likme un kā to izvērtēt, salīdzinot dažādus piedāvājumus, atklāj Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

Finanšu izpratnes jautājums jauniešiem var noderēt ne tikai brīdī, kad jāsāk veidot pašam sava ģimene, bet arī tikko uzsākot patstāvīgu dzīvi. Izpratne par finansēm un darbībām ar tām nāk ar laiku un uzkrāto pieredzi, bet ir svarīgi apzināties, ka būtiski dzīves lēmumi tiek pieņemti jau agrā vecumā, kad šī pieredze vēl nav uzkrāta.

Evija Kropa norāda, ka naudas daudzums nenosaka plānošanas nepieciešamību. Tieši pretēji – jo mazāka ir finansiālā rocība, jo lielāka nepieciešamība pēc plānošanas, tāpēc jauniešiem jau skolas vecumā būtu nepieciešams sākt plānot savas finanses, kaut arī tā ir tikai nedēļas tēriņu nauda, kuru iedevuši vecāki.

1 komentārs