Pēc FIB sniegtās informācijas soda trīs Latvijas bankas par netīšu iesaistīšanos Ziemeļkorejas kodolprogrammas finansēšanas shēmās

Komentāri

Triecienu šodien piedzīvoja Latvijas banku starptautiskā reputācija – izrādās, Latvijas kredītiestādes, dzenoties pēc ofšoros naudu slēpjošiem klientiem, pašas to neapzinoties, palīdzējušas finansēt Ziemeļkorejas kodolprogrammu, tas ir, caur Latvijas bankām plūdusi komunistiskā režīma melnā nauda. Finanšu un kapitāla tirgus komisija bankām piemērojusi sodus, un tās solījušās laboties.

2009. gadā ANO par galveno Ziemeļkorejas ieroču tirdzniecības rīku atzina uzņēmumu ar šķietami nevainīgo nosaukumu – Korejas kalnrūpniecības un attīstības tirdzniecības korporācija jeb KOMID. Šis uzņēmums nodarbojoties ar Ziemeļkorejā ražoto ballistisko raķešu tehnoloģiju un citu ieroču eksportu uz tādām valstīm kā Irāna un Lībija, lai tādējādi finansētu komunistiskās valsts kodolprogrammu.

ANO, ASV un Eiropas Savienība šim uzņēmumam piemērojusi sankcijas, padarot tā darbību starptautiskajos finanšu tirgos teju neiespējamu. Tādēļ KOMID izmanto virkni garu un sarežģītu shēmu, kurās ar ārzonas uzņēmumu un starpniekaģentu palīdzību tiek atmazgāta kodolnauda. Un, kā izrādās, šajās shēmās iesaistīti ne tikai tādi tipiski ofšori kā Beliza un Panama, bet arī Latvija.

“Trīs minētās bankas – “Baltikums Bank”, “PrivatBank” un “Reģionālā investīciju banka” – ir pārkāpušas noteikto sankciju režīmu pret Ziemeļkoreju,” norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Pēteris Putniņš.

Pārkāpumi notikuši laikaposmā no 2009. līdz 2016. gadam, un tos atklājis ASV Federālais Izmeklēšanas birojs, kas informējis Latvijas iestādes. Minētās bankas pārskaitījušas vairāk nekā 100 000 dolāru, kas cēlušies no šīs Ziemeļkorejas shēmas. Uzraugi skaidro, ka Ziemeļkoreja savu iesaisti shēmā rūpīgi slēpusi, tādēļ bankas tajā iesaistījušās, to neapzinoties. Tomēr bez vainas tās nav – šie darījumi tik un tā bijuši aizdomīgi, un, ja bankas būtu ievērojušas visas klientu kontroles prasības, tām shēma bija jāaptur, atsakoties naudu pārskaitīt vai pat iesaldējot to.

“Mēs esam ļoti vīlušies un neapmierināti par to, kādā stāvoklī tomēr iekšējās kontroles sistēma ir bijusi iepriekšējos gados,” teic Putniņš.

Tādēļ bankām piemēroti sodi – 35 500 eiro katrai. Banku uzraugi atzina, – sodi varētu būt daudz bargāki, līdz pat 10% no bankas gada apgrozījuma. Bet atklātie pārkāpumi notikuši laikā, kad vēl spēkā bija iepriekšējais regulējums, kas pret banku pārkāpumiem bija daudz iecietīgāks.

Visas trīs bankas vainu atzinušas un apsolījušas sodus samaksāt. Tās gan, šķiet, neuzskata, ka neapzināta iesaistīšanās Ziemeļkorejas kodolshēmās būtu kāds ļoti nopietns pārkāpums. Vismaz tā secināms no “PrivatBank” paziņojuma. FKTK gan ir citās domās.

“Komisija ir secinājusi, ka klientu skaits un darījumu apmērs, attiecībā uz kuriem Banka ir pieļāvusi pārkāpumu, ir neliels, un līdz ar to Bankas pārkāpumi vērtējami kā nebūtiski,” liecina “PrivatBank” paziņojums.

“Tie nav nebūtiski pārkāpumi, tie ir būtiski, īpaši, ja mēs apzināmies, ka runa šeit ir par starptautisku sankciju pārkāpumiem netiešu. Bet tomēr mūsu bankas kaut kur šajā ķēdē atrodas. Tas nozīmē to, ka banka ir ļāvusi sevi izmantot šādiem darījumiem,” teic Putniņš.

Viņš gan atzina, – ja kredītiestādes shēmās būtu iesaistījušās apzināti, atbildības līmenis būtu pavisam cits. Runa būtu arī par banku amatpersonu kriminālatbildību. Jāpiebilst, ka Reģionālajai investīciju bankai piemērots ar Ziemeļkorejas gadījumu nesaistīts 535 000 eiro sods, jo pārbaudē atklāts, ka tā neesot nodrošinājusi efektīvu iekšējo kontroli. Banka uzraugiem esot apsolījusi tuvākajos gados iekšējās kontroles sistēmas izveidē ieguldīt nepilnus 3 miljonus eiro.

Lasi vēl