Par “viltus bagātniekiem” VID sistēmas kļūdas dēļ padarīti mazāku algu saņēmēji

18 komentāri
Par “viltus bagātniekiem” VID sistēmas kļūdas dēļ padarīti mazāku algu saņēmēji
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Dažādas ķibeles turpina vajāt Valsts ieņēmumu dienestu (VID) – sistēmas kļūdu dēļ par viltus bagātniekiem padarīti ievērojami mazāku algu saņēmēji. Valsts ieņēmumu dienesta vadītāja atzīst – bijis par maz laika, lai perfekti sagatavotos nodokļu reformas izmaiņām.

Martā, sākoties gada ienākumu deklarāciju iesniegšanas bumam, arī Māris Puķītis vēlējās noskaidrot, vai palicis parādā ienākuma nodokli vai situācija ir pretēja. Tomēr liels bija pārsteigums, VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā ieraugot paziņojumu, ka atvērt deklarāciju viņš varēs tikai aprīlī, jo ienākumi pagājušā gadā pārsnieguši 55 000 eiro. Tomēr viņš skaidri zina, ka tik lieli ienākumus – vairāk nekā četri ar pusi tūkstoši mēnesī – viņš nav savā algas lapiņā ne tuvu nav redzējis.

“Sāku sākumā domāt, man vienīgie ienākumi bijuši tikai izdevniecībā “Rīgas Viļņi”, neko neesmu pārdevis, ne īpašumus, ne transportlīdzekļus, ne zeltu. Man ienākumi nav slikti, bet diemžēl šāda summa man nav ne pirms, ne pēc nodokļiem. Biju visai pārsteigts, zvanīju uz ieņēmumu dienestu,” stāsta Māris Puķītis.

E-pasta sarakstē sazinoties ar VID, atklājies, ka dienests viņu padarījis par ”viltus bagātnieku” sistēmas kļūdas dēļ, dienestā apliecinājis, – tik lielu ienākumu viņam tomēr nav bijis. Šādām kļūdām no VID puses vispār nedrīkstētu būt.

“Tā ir nenormāla situācija, jo atdūros tajā jautājumā, ko es rakstīju VID e-pastu, ka, manuprāt, VID kā valsts iestādei jāsniedz korekta un precīza informācija, jo, ja mēs iedzīvotāji darīsim citādi un iesniegsim nepareizi vai tīši nepareizi,” norāda Māris Puķītis.

Tādu kā viņš ir vairāki iedzīvotāji – spriežot pēc VID rīcībā esošās informācijas, par bagātniekiem kļuvuši pārsvarā radošo profesiju pārstāvji.

“Nodokļu reformas rezultātā pamainījām algoritmus, rezultātā daži uz papīra kļuva bagātāki, nē, precīzāk, dators viņus atpazina kā bagātākus, pēc vienas pazīmes, visbiežāk tās varētu būt žurnālista autoratlīdzības,” saka Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Vai arī citi nodokļu aprēķini varētu būt kļūdaini, VID vadītāja šādas bažas noraida un šobrīd līdzīgu citu problēmu sistēmā nav. Tiesa, viņa atzina, ka problēmu būtu bijis mazāk, ja dienestam būtu vairāk laika sagatavoties vērienīgajam nodokļu reformām.

“Katru reizi, veicot kādas izmaiņas, ir jābūt pietiekamam laikam ieviešanai, un šajā gadījumā arī tas, ko man kolēģi saka – mēs saņēmām informāciju arī no ienākumu izmaksātājiem diemžēl ne vienmēr laikā. Un mēs paguvām burtiski pašās februāra beigās salikt sistēmu kopā,” saka VID vadītāja.

Ja dienestam būtu dots, piemēram, gads laika, lai iesildītos, sistēmas darbību kvalitāte būtu bijusi lielāka, tomēr šādas iespējas nebija.

18 komentāri