Oficiāli: atbalsta 5% PVN likmes piemērošanu Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem

5 komentāri
Oficiāli: atbalsta 5% PVN likmes piemērošanu Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem
Kaspars Krafts / f64

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šodien izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par pievienotās vērtības nodokli (PVN), paredzot samazināto PVN likmi 5% apmērā Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem.

PVN samazināto likmi 5% apmērā augļiem un dārzeņiem piemēros uz laiku no 2018. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim.

Skatot šo likumprojektu, komisija noraidīja deputātu ierosinājumus, kas rosināja mainīt šo ieceri vai paplašināt samazināts PVN likmes piemērošanu. Piemēram, komisija noraidīja Jūlijas Stepaņenko (S) priekšlikumu samazināto PVN likmi 12% apmērā piemērot maizei, svaigai gaļai un zivīm, pienam un sviestam.

Tāpat atbalstu neguva frakcijas “No sirds Latvijai” priekšlikums samazināto PVN likmi piemērot arī pienam, krējumam, paniņām, rūgušpienam, kefīram un citiem fermentētiem vai skābpiena produktiem, nearomatizētiem, bez augļiem, riekstiem un kakao, kuros nav cukura un citu saldinātāju piedevu, sviestam un maizei. Komisija neatbalstīja arī šīs frakcijas piedāvājumu par samazināto PVN likmi ēdināšanas pakalpojumiem, izņemot alkoholiskos dzērienus.

Komisijā atbalstu neguva arī Vitālija Orlova (S) ierosinājumu PVN likmi 5% apmērā noteikt kompensējamiem medikamentiem.

Tikmēr deputāts Ints Dālderis (V/Par!) mudināja atteikties no ieceres par samazināto PVN Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Komisija Dāldera priekšlikumus noraidīja.

Patlaban PVN likums nosaka, ka Latvijā ir viena PVN samazinātā likme 12% apmērā. Šī PVN samazinātā likme patlaban jau tiek piemērota pārtikas piegādēm, konkrētāk, zīdaiņiem paredzēto specializēto pārtikas produktu piegādēm. Savukārt pārējai pārtikai tiek piemērota PVN standartlikme 21% apmērā.

Savukārt ar grozījumiem likumā tiek ieviesta PVN samazinātā likme 5% apmērā tādām pārtikas produktu piegādēm, kas ir svaigi augļi ogas un dārzeņi, tostarp mazgāti, mizoti, lobīti, griezti, un fasēti, bet nav termiski apstrādāti vai kā citādi apstrādāti, piemēram, saldēti, sālīti, kaltēti.

Likuma grozījumi ir saistīti ar nākamā gada valsts budžetu. Galīgajā lasījumā Saeima par likumprojektu plāno lemt 22. novembrī.

TOP komentāri

 • Lidija
  +8 +8 0

  Lidija

  Viena būtiska kļūda - 5% nodoklis jānosaka nevis Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un augļiem, bet - Latvijā audzētiem dārzeņiem un augļiem - tās var būt pat tik neraksturīgs Latvijai auglis kā, piemēram, vīnogas un arbūzi. Tā dara daudzās Eiropas valstīs, arī Īrijā. Ja būs 5% "raksturīgajiem" dārzeņiem un augļiem, ar to pašu nāks iekšā vēl vairāk poļu, spāņu u.c. Eiropas dalībvalstu lauksaimniecības produkcijas, un vietējie audzētāji kā bija, tā paliks iedzinēju lomā. Nupat biju Īrijā, kur vietējo lauksaimnieku ražojumi ir daudz lētāki, nekā ievestie. Tādā veidā veicina ražošanu un valsts strauji attīstās.
 • foks
  +4 +4 0

  foks

  latvijā vietēju produktu nav iespējams nopirkt,divreiz dārgāks par importa
 • karlitis
  +2 +2 0

  karlitis

  Patiešām . Lidijai taisnība. Nekādīgi nevar pieņemt visiem saprotamu likumu , bet tas jau arī Latvijai raksturīgi , tāpat kā dārzeņi un augļi.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl