Nodokļu un muitas policijas pārvalde arestējusi finanšu līdzekļus 13,1 miljona eiro apmērā

1 komentārs

Viens sankciju saraksts Latvijas tranzīta nozari jau pamatīgi pluina, taču viens cits saraksts vēl tikai draud, un nokļūšana tajā mums draud ar vēl smagākām sekām. Runa ir par to valstu “pelēko sarakstu”, kuras starptautisko organizāciju vērtējumā nepietiekami cīnās pret naudas atmazgāšanu.

Lēmums par to gaidāms nākamā gada sākumā, un Latvijas institūcijas vēl mēģina rādīt, ka mums ir panākumi šajā sfērā. Tā, piemēram, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atskaitījusies par šogad konfiscētajām rekordlielām skaidras naudas summām.

Kopš pērnā gada, kad Latvijas finanšu sistēma nonāca zem lupas, VID par vienu no galvenajām prioritātēm pasludināja cīņu ar nelegāli iegūtu līdzekļu legalizāciju un skaidras naudas aprites ierobežošanu.

Ceturtdien VID paziņoja, ka panākumi izvirzīto mērķus sasniegšanā ir ievērojami – banku kontos arestēti vairāk nekā 13 miljoni eiro, savukārt skaidrā – vairāk nekā četri miljoni. Līdz ar to nauda nav nonākusi ēnu ekonomikas sildīšanai.

“Gribētu uzsvērt, ka pirmo gadu ir tik liels pieaugums tieši legālo nodokļu iemaksās par darba algām, – tie ir 10%, gan sociālās apdrošināšanas iemaksas, gan IIN. Un ir pamats uzskatīt, ka pamats tam ir, ka nav vairs šīs skaidras naudas pieejamības. Mēs, protams, pie tā neapstāsimies,” sola VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Šā gada jūlija spēkā stājās krimināllikuma izmaiņas, kuras deva muitas un finanšu policijai iespēju kontrolēt skaidras naudas nelegālo apriti ne tikai uz valsts ārējās, bet arī iekšējās robežas. Šai laikā uzsākti 36 kriminālprocesi, vienā gadījumā no bankas seifa konfiscēts pusotrs miljons eiro. Arī šī nauda, visticamāk, bija paredzēta nelegālu darījumu finansēšanai.

“Šeit arī ir vairāki varianti – vai nu līdzekļi ir paredzēti konkrētiem organizētās noziedzības pārstāvjiem par konkrētu pakalpojumu, vai nu konkrēta persona grib naudu noslēpt mūsu valstī, legalizēt, kaut kur paslēpt, kaut ko varbūt nopirkt,” saka VID Finanšu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš.

VID darbu atvieglo tas, ka Latvijā liegts iegādāties nekustamos īpašumus par skaidru naudu. Ļoti bieži tā tiek izmantota, lai norēķinātos par kontrabandas precēm, īpaši cigaretēm, kuras šogad izņemtas īpaši lielā daudzumā. VID cer, ka ieguldītais darbs tiks novērtēts, kad  ārvalstu eksperti lems, vai Latviju iekļaut to valstu pelēkajā sarakstā, kurām ir problēmas cīņā ar naudas atmazgāšanu.

“Mana komanda ir darījusi visu, lai mums nebūtu jābūt tai sarakstā, bet es neņemšos prognozēt. Es jūtos ar tīru sirdsapziņu, ka esam izdarījuši iespējamo un neiespējamo, lai tur nenonāktu,” teic Jaunzeme.

Jāatgādina, ka šobrīd vairākas starptautiskās institūcijas vērtē Latvijas progresu cīņā ar naudas atmazgāšanu, gala lēmums gaidāms februārī.

1 komentārs