Nodokļu reforma: ieguvēji būšot lielākā daļa iedzīvotāju un arī uzņēmumi

3 komentāri
Nodokļu reforma: ieguvēji būšot lielākā daļa iedzīvotāju un arī uzņēmumi
Dmitrijs Suļžics / f64

Nodokļu reformas ieguvēji būšot lielākā daļa iedzīvotāju un arī uzņēmumi, uzskata reformas virzītājas Finanšu ministrijas eksperti. Tomēr būtisko izmaiņu ieviešana sākotnēji varētu būt visai sarežģīta.

Vērienīgās nodokļa reformas likuma grozījumus Saeima pieņēma šogad jūlijā, tomēr ar to valdības darbs nebeidzās –  jāpieņem daudzi noteikumi, kas paredz praktisku nodokļu izmaiņu ieviešanu. Un šodien apstiprināti gandrīz visi pēdējie saistošie noteikumi. Tostarp precizētas nianses, kas rodas saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļu trīs likmju ieviešanu.

“Mēs nedaudz precizējam arī šo gada limitu, kur līdz šim bija pateikti, tie ir 20 tūkstoši eiro gadā līdz kuram piemēri 20% likme gadā, un mēs tagad pasakām, ka tie ir nevis 20 000, bet 20 000 un četri eiro gadā,” saka FM Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Tā kā būtiski mainās arī pārmaksātā nodokļa atgūšanas modelis, valdība noteikusi pārejas periodu, lai nebūtu pārkāpts tiesiskās paļāvības princips. Piemēram, attaisnotos izdevumus, kas bija limitēti līdz 215 eiro gadā, tāpat kā līdz šim varēs pārnest un atgūt piecus gadus. Savukārt no nākamā gada limits attaisnotajiem izdevumiem palielināts līdz 600 eiro. Tiesa, tas attieksies arī uz līdz šim neierobežotajiem izdevumiem zobārstniecībai un plānotām operācijām. Ja izdevumi gadā izrādīsies lielāki, nodokli varēs atgūt nākamos trīs gadus.

“Nevar dabūt visus labumus uzreiz, ir dabūti ļoti būtiski labumi visām personām un tad ir iedoti arī labumi tām personām, kuras mums mācās un kurām ir medicīnas izdevumi. Ja palielinām attaisnoto izdevumu summu attiecībā uz izglītību gandrīz trīs reizes, es domāju, tas ir būtisks ieguvums,” saka Kaļāne.

Izmaiņu ir daudz un tās ir sarežģītas, tāpēc vismaz sākotnēji sagaidāms ērkšķiem kaisīts ceļš, kamēr uzņēmumi, to grāmatveži visu sapratīs, tā secina Valsts ieņēmumu dienesta pārstāve, kas aicina uzņēmumus aktīvāk piedalīties dienesta rīkotajos semināros par nodokļu izmaiņām.

“Vislielākās neskaidrības nodokļu maksātājiem ir ar iedzīvotāju ienākuma likmi piemērošanu, ar prognozēto neapliekamo minimumu, un uzņēmuma ienākuma nodokli,” norāda VID Nodokļu pārvaldes direktora p.i. Ilze Jankava.

Tomēr kopumā uzņēmēji iegūs no nodokļu reformas pateicoties izmaiņām uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanā, kas paredzēs nodokļa maksāšanas atlikšanu līdz peļņas sadales brīdim. Ieguvēji būs arī personas ar zemākiem ienākumiem, kuriem pirmo reizi kopš Latvijas neatkarības atgūšanas tiks piemērota zema 20% iedzīvotāju ienākuma likme.

“Nodokļu reforma viennozīmīgi dos priekšrocības konkurētspējai, lai veicinātu konkurētspēju, savukārt darba spēka reforma mums nodrošinās to, ka mūsu iedzīvotājiem nodokļu slogs būs mazāks un darba devēji vēlēsies labāk šos cilvēkus atalgot,” turpina Kaļāne.

Konkurētspēju varētu uzlabot ne tikai mazāks nodokļu slogs, bet arī cīņa ar ēnu ekonomiku. Lai ierobežotu krāpšanu ar nodokļiem, plānots paplašināt nozaru skaitu, kurās būs jāpiemēro reversais pievienotās vērtības nodoklis. Nākamgad arī būvniecībā, metālapstrādē un elektronisko iekārtu tirdzniecība pievienotās vērtības nodokli maksās nevis pakalpojuma sniedzējs vai preču pārdevējs, bet gan saņēmējs.

“Ja viņš darbojas ne tikai, pieņemsim, pārdod elektrotehniku, bet viņš arī pieņemsim kaut ko šuj, tad, protams, viņam ir jāzina, ka viņam attiecībā uz elektrotehniku būs šī reversā maksāšanas kārtība un uz šūšanu nebūs,” pauž FM Pievienotās vērtības nodokļa nodaļas vadītāja Sintija Ozola.

Finanšu ministriju darbu pie nodokļu reformas likumiem un noteikumiem faktiski noslēgusi, bet valdībai atlicis veikt vēl dažus nelielus precizējumus saistītajos noteikumos.

3 komentāri