Nākotnes pensijām rekordaugsts pieaugums

Komentāri

Nākotnes pensijas šogad zeļ un plaukst – pavasarī otrā līmeņa aktīvie pensiju plāni sasnieguši rekordaugstus peļņas procentus. Valstīs, kurās ieguldīta pensiju nauda, jūtama ekonomikas izaugsme. Bet vai augstas likmes saglabāsies arī turpmāk?

Šogad pavasaris priecē ne vien ar siltu sauli. Pensiju fondi, kuros šobrīd krājas 1,2 miljonu Latvijas iedzīvotāju nākotnes pensija, uzrāda rekordaugstus nopelnītos augļus. Gada ienesīgums aktīvajiem pensiju plāniem pat 15% pēdējo reizi pie apvāršņa parādījās 2010.gadā. Aktīvie pensiju fondi iegulda naudu drošās obligācijās, gan dažādu, pārsvarā lielu uzņēmumu akcijās ASV, Eiropā, Āzijā un Baltijas valstīs.

Kopš sistēmas darbības sākuma 2003. gadā kopējā pensiju krājēju peļņa sasniegusi 455 miljonus eiro. Šogad 1. ceturksnī vien peļņas procenti kopējos 2.līmeņa aktīvus ir palielinājusi par 98 miljoniem eiro.

”Ļoti strauji pieaug uzņēmumu akciju vērtība. Uzņēmumi uzlabo savus darbības rādītājus, savukārt to veicina ļoti dažādi cēloņi, piemēram, kā mēs zinām, ir samazinājušās izejvielu cenas. Naftas cena, pārtikas izejvielu cena. Arī procentu likmes ir salīdzinoši zemā līmenī, kas uzlabo uzņēmuma darbības rādītājus,” skaidro Nordea Pensions Latvia valdes loceklis Iļja Arefjevs.  Augsts ienesīgums parasti iet roku rokā ar paaugstinātu risku zaudēt naudu. Šoreiz pensiju kapitāls krājas straujāk vairāku objektīvu iemeslu dēļ.

”Finanšu tirgi kā arī absolūtais vairums ekonomiku ir gājis uz augšu. Pat Eiropas ekonomika, par kuras nosacīto stagnāciju daudz runu, īstenībā viņa aug, viņa vienkārši aug ļoti lēnām, par cik jau ir ļoti bagāta. Un savukārt ir tirgi, kā, piemēram, ASV tirgus, kas vispār atrodas teiksim, visu laiku augstākajā punktā. Ja tirgi iet uz augšu, ekonomika iet uz augšu, līdz ar to uzrādīt labus rezultātus ir vieglāk nekā tad, ja tirgi krīt un ekonomikas stagnē,” norāda investīciju bankas Prudentia partneris Ģisrts Rungainis.

Pensiju kapitāla palielināšanā palīdzīgu roku sniedzis ASV dolāra vērtības kāpums pret eiro. Swedbank eksperts lēš, ka dolāra kurss kopš gada sākuma audzis par aptuveni 9%. ”Tas nozīmē, pat neko nedarot, gada sākumā nopērkot 100 ASV dolārus, viņi šodien eiro izteiksmē būs vērtīgāki nekā bija gada sākumā,” skaidro Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības direktors Pēteris Stepiņš.

”Mēs ieguldām naudu eiro valūtā, un tad, kad mēs ieguldām naudu ārpus Eiropas, mēs ieguldām naudu citās valūtās…un, kad pieaug dolāra kurss pret eiro, pieaug arī mūsu ieguldījumu vērtība,” norāda Iļja Arefjevs.

Tomēr tāpat kā pavasaris, arī augstas procentu likmes nebūs uz ilgu laiku. ”Protams, var būt kritumi. Pašlaik optimisms tirgos ir gana liels, un tuvākajā laikā nekas tāds netiek prognozēts,” atklāj Stepiņš.

Fondu pārvaldītāji aptuveni lēš, ka līdz gada beigām ienesīgums samazināsies un aktīvajiem pensiju plāniem varētu 5% līdz 7%, bet konservatīvajiem plāniem 3% būs ļoti labs rezultāts.

”Tirgi ir gājuši uz augšu, sasnieguši augstāko punktu. Diemžēl, es teiktu, ka līdz ar to ir drīzāk apskatāmajā nākotnē ir šur tur riski, ka tie tirgi var apstāties vai var būt ievērojami kritumi,” prognozē Rungainis.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl