LTAB: Pērn pieņemti 1007 lēmumi par atlīdzību izmaksu ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem no Garantijas fonda

1 komentārs
LTAB: Pērn pieņemti 1007 lēmumi par atlīdzību izmaksu ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem no Garantijas fonda
DMITRIJS SUĻŽICS/F64

Pērn pieņemti 1007 lēmumi par atlīdzību izmaksu ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem no Garantijas fonda, liecina Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) dati.

Birojā atzīmēja, ka no 2015. līdz 2019.gadam vidējais lēmumu skaits par atlīdzību izmaksu no Garantijas fonda bijis salīdzinoši nemainīgs – 1221 gadījums gadā. Šogad deviņos mēnešos pieņemti 797 lēmumi.

Tikmēr vidējā atlīdzības summa par vienu ceļu satiksmes negadījumu, kas izmaksāta no Garantijas fonda, gadu no gada pieaug. Ja 2015.gadā tie bija 1178 eiro, tad pērn – 1369 eiro, savukārt šogad deviņos mēnešos – 1662 eiro, informēja LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Pērn Garantijas fondam no transportlīdzekļu īpašniekiem, kas izraisījuši ceļu satiksmes negadījumu ar neapdrošinātu spēkratu, izdevies atgūt 1 185 866 eiro. No atgūtās summas 47% ceļu satiksmes negadījumu izraisītāji ir atlīdzinājuši labprātīgi, tostarp slēdzot vienošanās par līdzekļu atmaksu noteiktā kārtībā ilgstošākā laika periodā, 23,9% gadījumos zaudējumi ir atgūti ar zvērināto tiesu izpildītāju palīdzību, bet 0,2% gadījumos lietas cedētas.

Abāšins atgādināja, ka maldīgs ir pieņēmums, ka Garantijas fonda līdzekļu piedziņa tiek attiecināta tikai uz neseniem ceļu satiksmes negadījumiem. “Ikvienam autoīpašniekam, kas bez OCTA piedalās satiksmē un izraisa ceļu satiksmes negadījumu, zaudējumi, kas nodarīti citām personām, jebkurā gadījumā būs jāatlīdzina no savas kabatas uzreiz vai garākā laika periodā, kas nozīmē, ka pamatsummai klāt nāks arī izdevumi par atlīdzību lietas administrēšanu vai piedziņas un tiesu izdevumi,” informēja LTAB valdes priekšsēdētājs.

Lasi vēl: Pagājušajā diennaktī ceļu satiksmes negadījumos cietuši četri gājēji un viens velosipēdists

LTAB apkopotā informācija liecina, ka pēdējos piecos gados lielākā atlīdzība par negadījumu, kuru izraisījis neapdrošināts transportlīdzeklis, ir 52 000 eiro. Otra lielākā ceļu satiksmes negadījuma, ko izraisījis spēkrata bez OCTA vadītājs, atlīdzību summa ir 49 000 eiro. Savukārt trešā lielākā zaudējumu summa ir 33 000 eiro par bez apdrošināšanas izraisītu negadījumu. Visi minētie ceļu satiksmes negadījumi notikuši 2018.gadā.

OCTA likums nosaka, ja ceļu satiksmes negadījums ir izraisīts ar neapdrošinātu spēkratu, cietušajiem radītie zaudējumi jāsedz no Garantijas fonda, taču vēlāk zaudējumu summa tiek piedzīta no ceļu satiksmes negadījuma izraisītāja – neapdrošinātā transportlīdzekļa īpašnieka vai vadītāja.

Garantijas fonds izveidots 1997.gadā un tā primārais uzdevums ir nodrošināt OCTA nozares stabilitāti. Garantijas fonds kalpo kā aizsardzības garants un nodrošinājums, ka ikviens ceļu satiksmes negadījumā cietušais saņems likumā noteikto atlīdzību. Garantijas fonda līdzekļus veido apdrošinātāju veiktās vienreizējās iemaksas, regulāri ikmēneša atskaitījumi no OCTA prēmijām, apdrošinātāju veiktās papildu iemaksas, LTAB regresa kārtībā atgūtie līdzekļi par ceļu satiksmes negadījumu rezultātā nodarītajiem zaudējumiem, kā arī ieņēmumi no fonda līdzekļu glabāšanas un ieguldīšanas.

1 komentārs