Lielbritānijas izstāšanās no ES Latvijai nozīmē Eiropas fondu naudas samazinājumu

Pievienot komentāru
Lielbritānijas izstāšanās no ES Latvijai nozīmē Eiropas fondu naudas samazinājumu
Foto: F64

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības Latvijai nozīmēs arī Eiropas fondu naudas samazinājumu. Konkrētus skaitļus gan šobrīd neviens nenosauc, taču noprotams, ka runa ir par daudziem miljoniem eiro. Vienlaikus Brisele gatavojas koriģēt šobrīd spēkā esošo daudzgadu finanšu plānu, tostarp vairāk līdzekļu atvēlot migrācijas krīzes risināšanai.

Finanšu ministrija jau paziņojusi, ka pēc Lielbritānijas izstāšanās no bloka var sarukt Latvijai pieejamais fondu finansējums, kas, ņemot vērā negatīvo ģeopolitisko situāciju un zemo pasaules ekonomikas izaugsmi, Latvijai nozīmētu zaudējumus.

Tikmēr ekonomikas ministrs akcentē, – lai potenciālos zaudējumus mazinātu, vienīgais, ko var darīt, ir censties pēc iespējas efektīvi apgūt šobrīd pieejamos līdzekļus. Lielbritānijas izstāšanās gan var notikt ne ātrāk kā pēc diviem gadiem, un vismaz šo periodu tai jāpilda visi pienākumi un uzņemtās saistības.

Foto

Tomēr arī pēc izstāšanās scenāriji ir dažādi, un ir iespējams modelis, ka Londona turpina pildīt bloka kasi. Vienlaikus Eiropas Komisija un Eiropas Parlaments jau sākuši gatavoties pašreizējās daudzgadu finanšu shēmas pārskatīšanai, lai to pielāgotu jaunām problēmām. Cīņai par godīgu naudas sadali gatavojas arī mūsu eiroparlamentārieši.

Pirms daudzgadu budžeta pārskatīšanas Eiropas Parlamentam jātiek galā ar 2017. gada budžeta gatavošanu, kur viena no prioritātēm ir migrācijas krīzes risināšana. Tostarp pieci miljardi eiro nākamgad tiks novirzīti robežu aizsardzībai.

Video