Latvijas Pašvaldību savienībai domstarpības ar valdību par nākamā gada valsts budžetu

0 Komentāru

Par soli tuvāk esam nonākuši nākamā gada valsts budžeta apstiprināšanai. Ir parakstīts Latvijas Pašvaldību savienības un Ministru kabineta vienošanās un domstarpību protokols. Kā jau tas ierasts, lielākie strīdi ir par iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadali.

Ik gadu veidojot valsts budžetu, valdība sarunās iesaista arī Latvijas Pašvaldību savienību. Tas, par ko izdevās rast kopīgu valodu un par ko ne, atspoguļojas vienošanās un domstarpību protokolā, ko pievieno kopējai budžeta paketei.

Šodien, 11. oktobrī, valdība lēma par protokolu, taču nācās iztikt bez tradicionālās tā parakstīšanas. Vienošanās novīzēta elektroniski.

Šis ir pirmais budžets kopš spēkā stājās administratīvi teritoriālā reforma, un, kā atzīst ministri, to varēja manīt.

Jānis Reirs
Finanšu ministrs, “Jaunā Vienotība”

“Vieglāk, bet tas nekādā ziņā nenozīmē, ka partneris ir vieglāks. Varbūt pat dažās lietās sarunas ir bijušas smagākas, bet argumentācijas un diskusiju līmenis ir novedis pie tā, ka esam vairāk jautājumu atrisinājuši nekā neatrisinājuši.”

Artūrs Toms Plešs
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, “Attīstībai/PAR!”

“Pašvaldības savā izmērā, kapacitātē ir kļuvušas daudz līdzīgākas, līdz ar to ir vieglāk formulēt kopīgu viedokli, kas ir tie kopīgi izaicinājumi, kuri mums ir jārisina gan šajā brīdī, gan laikam ejot uz priekšu.”

Kā norāda pašvaldības, svarīgākās vienošanās ir saistītas ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu garantijām, finansējumu investīciju programmai, papildu atbalstu pašvaldībām ar zemākajiem izlīdzinātajiem ieņēmumiem uz vienu iedzīvotāju, kā arī valsts budžeta līdzfinansējumu garantētā minimālā ienākuma un mājokļa pabalstu izmaksai.

Gluži rožaini viss gan nav. Vietējo autoceļu attīstība, finansējums tiltu un pārvadu uzlabošanai, nauda reģionālo biznesa inkubatoru darbībai, kā arī “pēdējās jūdzes” pieslēgums pašvaldību izglītības iestādēm. Par to visu vienoties neizdevās.

Gints Kaminskis
Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis

“Virzāmies uz priekšu. Ja pašvaldības sadzirdēs šo ziņu, ka mums ir atšķirīgie viedokļi un ir gana daudz šo jomu, mēs šo kompromisu varam rast.”

Tāpat pašvaldības vēlējās par labu tām mainīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadales proporciju, to atjaunojot 80% apmērā vietvarām. Valdība ar mieru nebija.

Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības vienošanas un domstarpību protokols ir viens no pēdējiem posmiem, valdībai izstrādājot budžetu. Jau pēc dažām dienām valsts galveno finanšu dokumentu finanšu ministrs iesniegs Saeimā.

0 Komentāru