Latvijas Banka: Ekonomika atdziest straujāk nekā sākotnēji prognozēts

12 komentāri
Latvijas Banka: Ekonomika atdziest straujāk nekā sākotnēji prognozēts
Ilustratīvs foto. (CARO//KLAUS WESTERMANN/SCANPIX)

Ekonomikas pieaugums bremzējies daudzviet pasaulē, lēnāka kļūs arī Latvijas izaugsme, turklāt straujāk nekā iepriekš prognozēts – atklāj Latvijas Bankā, kas jau trešo reizi samazinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam.

Vājinoties pieprasījumam Latvijas būtiskākajās tirdzniecības partnervalstīs, bremzējas eksports, piemēram, galvenajā eksportējošā nozarē – kokapstrādē, un IKP izaugsmes noturēšanā galvenā loma šobrīd dota iekšzemes pieprasījumam, precīzāk, privātajam patēriņam.

Vēl decembrī Latvijas Banka prognozēja Latvijas IKP pieaugumu 2019. gadā 3,5% līmenī, jūnijā šī prognoze galvenokārt ārējo faktoru ietekmē tika mazināta līdz 2,9%, bet aktuālais novērtējums liecina, ka tautsaimniecības izaugsme būs 2,5%. Lai arī 2019. gada valsts budžets tika veidots, balstoties uz optimistiskām IKP pieauguma prognozēm, tomēr, neskatoties uz zemāku izaugsmi par plānoto, budžeta izpilde būs tuvu plānotajam, lēš Latvijas Bankas eksperti.

Latvijas Banka koriģējusi arī 2020.gada ekonomikas izaugsmes prognozi – gaidāms, ka Latvijas tautsaimniecība augs par 2,6%, iepriekš tie bija 3,1%. Taču vienlaikus jāņem vērā, ka valdošās globālās nenoteiktības apstākļos jābūt gataviem dažādai notikumu attīstībai. Un, lai arī šobrīd izskatās, ka nākamā gada budžets tiek būvēts uz pietiekami konservatīva plānotās izaugsmes scenārija, fakts, ka šā gada laikā esam bijuši spiesti regulāri pazemināt nākotnes izaugsmes prognozes, liek būt piesardzīgiem arī attiecībā uz 2020. gada budžetu.

Starp būtiskākajiem ārvalstu notikumiem, kas ietekmē arī Latviju, ir neskaidrība par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) – vai un kad tā notiks. Bezvienošanās ”Brexit” nozīmētu, ka Latvija nākotnē būtu spiesta veikt lielākas iemaksas ES budžetā, piemēram, Finanšu ministrijas aplēses liecina, ka 2020. gadā tās varētu būt par 23 miljoniem eiro lielākas.

Tāpat ”Brexit” gadījumā Latvija saņemtu mazāk ES fondu līdzekļu. Latvijas Bankas vērtējumā Lielbritānijas bez vienošanās izstāšanās no ES gadījumā Latvijas IKP līmenis vidējā termiņā varētu būt par 0,8% līdz 1,7% zemāks nekā gadījumā, ja Lielbritānija paliktu ES sastāvā.