Lai augstāko izglītību padarītu pieejamu ikvienam, iecerētas izmaiņas valsts galvoto studiju kredītu izsniegšanā

0 Komentāru

Svarīgas ziņas topošajiem studentiem. Nākamajos gados Latvijā iecerēts būtiski mainīt studiju kredītu izsniegšanas kārtību. Līdz šim šos valsts garantētos aizdevumus izsniedz komercbankas, taču turpmāk ar to varētu nodarboties finanšu institūcija “Altum”. Gaidāms, ka mazināsies ar studiju kredītiem saistītā birokrātija un tie kļūs vieglāk pieejami arī studentiem, kuri nāk no nabadzīgākām ģimenēm.

Nepieciešamību mainīt studiju un studējošā kredīta piešķiršanas kārtību, uzsver kā studenti, tā bankas. Tieši pēc gada beigsies līgums ar ilggadējo studiju kredītu izsniedzēju “SEB banku”, taču neviena cita banka stafeti pārņemt nevēlas.  Studiju aizņēmuma summas kredītiestādēm ir nelielas, bet administratīvais slogs – liels.

“Esošā sistēma tomēr ir ļoti raksturīga zemas uzticamības valstīm, kur ir ļoti sarežģīti birokrātiskie procesi apakšā, ir gan valsts galvojums nepieciešams, gan otrs – privātais galvotājs, un pati izsniegšanas procedūra ir pārāk sarežģīta. Un tā ir koncentrēta uz iespējamiem negatīvajiem gadījumiem, kur kāds izvēlas studēt, paņem kredītu un pēc tam neapmaksā kredītu,” norāda Finanšu nozares asociācijas kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētājs Kārlis Danēvičs.

Bankām, izstājoties no valsts galvoto studiju kreditēšanas, aizņēmumi mācībām vairs vispār nebūtu pieejami. Lai tā nenotiktu un studēt varētu arī tie, kuri paši maksāt par mācībām augstskolā nevar atļauties, turpmāk valsts galvotos kredītus iecerēts izsniegt ar finanšu institūcijas “Altum” palīdzību.

“”Altum” loma būtu tāda, ka mēs ar tādu modernu instrumentu kā portfeļa garantijas, nāktu iekšā šajā nišā un students varētu iegūt kredītu bez galvotāja. Tas valsts budžetā salīdzinoši nebūtu pārlieku liels slogs, lai palīdzētu visu šo tirgu iekustināt. Pirmajā gadā tie būtu 700 000 eiro, izsniegt garantijas aptuveni trīs miljonu eiro apmērā,” teic “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Kā norāda Studentu apvienības prezidente, esošie banku kritēriji, lai jauniešiem piešķirtu aizdevumu studijām, ir pārāk strikti. Sanāk, ka tie studētgribētāji, kuriem nav turīgu vecāku vai citu radinieku, uz kredītu var necerēt. Jaunā kārtība ar “Altum” dalību nodrošinātu iespēju studēt ikvienam neatkarīgi no sociālā stāvokļa.

“Šis jaunais modelis atrisina daudzas problēmas, kas ir bijis šķērslis līdz šim, un nemotivē studentus pieteikties šiem kredītiem, piemēram, papildu galvotāja prasība. Bieži vien šiem cilvēkiem ir bijušas jau iepriekš kredītsaistības vai paņemti kredīti, vai arī ir nepietiekami ikmēneša ienākumi, vai arī viņš ir pārāk vecs, jo banku kritērijs ir līdz 64 gadiem,” skaidro Latvijas Studentu apvienības prezidente Justīne Širina.

Jaunā sistēma atrisinās vēl kādu esošās kreditēšanas nepilnību, proti, izpaliks ilgais valsts galvotā aizdevuma noformēšanas process, kas mēdz aizņemt vairākus mēnešus. Šobrīd bieži vien studenti aizdevumu saņem, kad mācību gads jau ir pusē.

“Līgumi ar bankām varētu tikt slēgti tiešsaiste, tātad atkrīt tas garais, ilgais process, kad uz studiju sākumu septembrī, atbilde vēl nav nemaz saņemta. Tad studentam jādomā, vai ņemt patēriņa kredītu vai ko. Tas būtu tiešsaistē, ļoti ātri,” teic Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Anita Muižniece.

Jau maijā Izglītības ministrija dosies uz valdību ar jauno konceptu par studiju kreditēšanas kārtību. Sagaidāms, ka darboties tā sāks ar 2020. gada septembrī un valsts galvotos kredītus ar “Altum” garantiju varēs saņemt gan bakalaura, gan maģistra, gan doktorantūras studenti.

0 Komentāru