Kopš “ABLV Bank” kraha strauji samazinās noguldījumu apjoms Latvijas bankās

5 komentāri
Kopš “ABLV Bank” kraha strauji samazinās noguldījumu apjoms Latvijas bankās
Foto: LETA

Latvijas bankām ļoti īsā laikā nāksies atteikties no ārvalstu klientu apkalpošanas. Šādu prasību izvirzījusi Finanšu kapitāla un tirgus (FKTK) uzraudzības komisija, pakļaujoties ASV spiedienam.

Eksperti prognozē, ka jauno prasību dēļ strauji samazināsies banku skaits Latvijā. Jau šobrīd nerezidentu noguldījumu apjoms būtiski sarūk – kopš “ABLV Bank” kraha noguldījumu apjoms mūsu bankās samazinājies par diviem miljardiem eiro.

FKTK bankām izvirzījusi prasību samazināt ārvalstu klientu biznesa apmēru septiņkārtīgi – no 35% līdz 5%. Galvenais banku uzraugs Pēters Putniņš gan neatrada laiku, lai drastiskās prasības TV3 Ziņām komentētu. Paziņojumā medijiem akcentēts, ka tā ir valsts prasība, ņemot vērā pārmaiņas globālajā finanšu sistēmā un arī nacionālās drošības aspektus.

“Latvijas bankām ir jārevidē stratēģijas, jāveido citādi biznesa modeļi un jāmeklē jaunas biznesa nišas. Šeit nav citu iespēju. Laika ir maz,” teikts paziņojumā.

Jaunā prasība ir negaidīta, jo, iestājoties OECD jeb Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, bija solījums nerezidentu klientu īpatsvaru samazināt pakāpeniski divos gados. Situācija kardināli mainījusies, kad ASV paziņoja, ka “ABLV Bank” biznesa pamatā ir naudas atmazgāšana.

Komercbanku asociācija atzīst, ka sektors saņēmis nepārprotamu signālu samazināt riskanto klientu jeb, tā saukto, čaulu kompāniju apkalpošanu līdz nenozīmīgam apmēram. Turklāt tas jāizdara līdz jūlijam, kad Latvijas progresu cīņā ar naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas izkaušanu vērtēs Eiropas Padome, tā sauktā, “Monywall” procesa ietvaros.

Eksperti uzskata, ka FKTK  prasība bankām pārvelk treknu strīpu Rīgai kā reģionālam finanšu centram, caur kuru plūst miljardi no Krievijas un citām bijušās Padomju Savienības republikām. Tik strauji mainīt biznesa modeli neesot iespējams, tāpēc varot prognozēt, ka tiks likvidētas vai apvienosies daudzas no bankām, kuras apkalpo nerezidentu klientus.

Šobrīd nerezidentu apkalpošana kā pamatbizness ir desmit Latvijas bankām, no kurām lielākā ir “Rietumu banka”. Tā TV3 Ziņām atteicās komentēt notiekošo. Eksperti un amatpersonas negribīgi komentē, kāpēc ASV vēršas tieši pret Latvijas bankām, lai gan riskantus klientus apkalpo daudzviet Eiropā un arī pašā ASV.

Kā liecina FKTK dati, kopš 13. februāra, kad ASV nolēma neļaut “ABLV Bank” apkalpot ASV dolāru darījumus, noguldījumu apjoms Latvijas bankās samazinājies par diviem miljardiem eiro jeb aptuveni 10%.
5 komentāri