Kas ir nebanku patēriņa kredīts un kādiem mērķiem to izmanto?

Komentāri
Kas ir nebanku patēriņa kredīts un kādiem mērķiem to izmanto?
Publicitātes foto

Mūsdienās kredīti tiek pieminēti dažādās jomās, turklāt to popularitāte nemazinās. Populārākie kredītu veidi, kas pazīstami lielai daļai sabiedrības, ir ātrie kredīti, kurus ātri un ērti var noformēt internetā. Taču ir pieejami arī citi veidi, kā iegūt papildu līdzekļus. Viens no tiem ir nebanku patēriņa kredīti.

Kas ir patēriņa kredīts?

Ja uz līknes saliekam pazīstamākos aizdevumus, tad vienā tās galā būtu ātrie kredīti, kurus izmanto ārkārtas situācijām, kad nepieciešama salīdzinoši neliela summa, bet otrā līknes galā būtu ilgtermiņa kredīti, kurus parasti noformē bankās, un tos visbiežāk izmanto lieliem pirkumiem, dzīvokļa vai automašīnas iegādei, kā arī studiju kredīta apmaksai u.c. mērķiem. Savukārt patēriņa kredīts atrodas pa vidu starp šiem abiem aizdevumu veidiem.

Kā patēriņa banku patēriņa kredīti atšķiras no nebanku patēriņa kredītiem?

Viens no aspektiem, kurā šie abi kredītu veidi atšķiras, ir aizdevuma summas apjoms. Bankās patēriņa kredīti tiek izsniegti krietni lielākās summās, savukārt nebanku kredītiestādēs šo aizdevumu apjoms var būt, piemēram, no 250 līdz 1500 eiro, kas ir lielāka summa nekā ātrajos kredītos piedāvātā, taču nesasniedz banku piedāvājuma limitu.

Otrkārt, atšķirīgs ir arī termiņš, uz kādu patēriņa kredīts tiek piešķirts. Lielākā daļa banku šos aizdevumus piedāvā ar atmaksas laiku līdz pat pieciem gadiem, bet nebanku patēriņa kredītu atmaksai parasti tiek atvēlēts termiņš no sešiem mēnešiem līdz vienam gadam. Atsevišķos gadījumos šis laiks var būt ilgāks.

Treškārt, svarīgi ir palūkoties arī uz aizdevumu procentu likmēm. Ir saprotams, ka, noformējot patēriņa kredītu uz ilgāku laiku, samazināsies arī procentu maksājums mēnesī, kas raksturīgs bankām.

Ceturtkārt, kā viens no svarīgākajiem aspektiem, kādēļ mūsdienās cilvēki dod priekšroku nebanku patēriņa kredītiem, ir salīdzinoši vienkāršais pieteikšanās process un pieteikuma izskatīšanas laiks.

Piektkārt, vairumā gadījumu gan bankas, gan arī nebanku kredītiestādes neprasa galvojumu vai ķīlu, taču, ja aizdevuma summa pārsniedz 10 000 eiro, mēdz būt gadījumi, kad tiek pieprasīts nodrošinājums kredīta atmaksai, jo arī aizdevumu izsniedzošajai iestādei ir nepieciešams pārliecināties, ka apjomīgā summa tiks atdota.

Kādiem mērķiem tiek izmantoti patēriņa kredīti?

Ņemot vērā to, ka informācijas pārpilnība un tehnoloģiskie risinājumi ir padarījuši mūsu dzīvi krietni vienkāršāku, nekā tā bija pirms 5, 10 un vairāk gadiem, arī cilvēki ir pielāgojušies apstākļiem un arvien biežāk novērtē ērtības un vienkāršu piekļūšanu dažādu pakalpojumu saņemšanai. Tieši tādēļ arī nebanku patēriņa kredīts ir kļuvis tik iecienīts, galvenokārt tā vienkāršās pieejamības dēļ, kas nereti ir izšķiroša, kad steidzami jāatrisina kāda ārkārtas situācija.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija, sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru ”SKDS” veica pētījumu par nebanku patēriņa kredītiem, kurā tika aptaujāti 1638 nebanku patēriņa kredītņēmēji.

Pirms pievēršamies pētījuma rezultātiem par to, kādiem mērķiem cilvēki izvēlas noformēt nebanku patēriņa kredītus, padomā pats – kādi tie varētu būt? Iespējams, arī tev ir nācies izmantot šādu aizdevumu. Salīdzinot ar banku piedāvātajiem kredītiem, summa ir salīdzinoši neliela, taču tomēr tā ir apjomīgāka par tām, ko piedāvā iegūt ātrie kredīti.

Pētījumā tika atklāts, ka nebanku patēriņa kredītu ņemšanai parasti tiek minēti trīs galvenie mērķi:

  1. Neplānoti izdevumi, kas saistīti ar personīgo automašīnu (negadījums, steidzami nepieciešams remonts, nozīmīgu rezerves daļu iegāde vai pat lietotas mašīnas pirkšana utt.);
  2. Apjomīgāku pirkumu iegāde (sadzīves tehnika, mobilie telefoni, datori utt.);
  3. Neparedzēti ārstniecības izdevumi un profilaktiska veselības uzlabošana (operācijas, rehabilitācija utt.).

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš apstiprina, ka patēriņa kredīti visbiežāk tiek izmantoti sadzīvisku problēmu risināšanai, piemēram, ja steidzami nepieciešams automašīnas remonts, saplīst ledusskapis utt.

Pateicoties pakalpojuma ērtajam, tehnoloģiskajam risinājumam, to noformēt ir viegli un saprotami, tādēļ arī šobrīd tiešsaistes patēriņa kreditēšanas pakalpojumus lietu vairāk nekā 190 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Turklāt lielākā daļa kredītņēmēju ir vecumā no 30 līdz 39 gadiem, tātad šo iespēju izmanto darbspējīgā sabiedrības daļa.

Procentuāli salīdzinot to, kā iedalās nebanku patēriņu kredītu izmantošanas mērķi, redzams, ka ar transportu saistītu, neplānotu problēmu atrisināšanai šos aizdevumus izvēlas 30% gadījumu. Savukārt lielāku pirkumu veikšanai patēriņa kredīts tiek izmantots nedaudz retāk, ko atzīst 27% pētījuma dalībnieku. Līdzīgi atbildējuši arī tie, kas šos aizdevumus novirza ar veselību saistītu jautājumu risināšanai, proti, tie ir 25% respondentu.

Taču tas nav viss. Papildus iepriekšējiem mērķiem, kas tiek minēti kā populārākie, pētījuma dalībnieki ir minējuši arī to, ka nebanku patēriņa kredītus izmanto ikdienas tēriņiem (22% gadījumu) un arī mājokļa remonta veikšanai (17% gadījumu).

To, cik pozitīva vai negatīva ir nebanku patēriņa kreditēšanas nozare, katrs no mums var spriest pats, taču pētījums rāda, ka 82% respondentu to uztver pozitīvi vai vismaz neitrāli.

Svarīgas lietas, ka jāatceras, pirms noformē patēriņa kredītu:

  • Vai ikmēneša maksājuma summa iekļaujas tavā budžetā. Atceries, ka šī summa būs jāiekļauj izmaksu sarakstā nevis tikai viena, bet vairāku mēnešu garumā! Rūpīgi pārdomā, vai tava budžeta plānā ietilpst šādi izdevumi!
  • Neaizņemies vairāk nekā nepieciešams! Nepieļauj kļūdu, aizņemoties vairāk naudas, nekā tev konkrētajā brīdī nepieciešams! Iepriekš izdomā summu, kāda tev vajadzīga un tad noformē aizņēmumu.
  • Pievērs uzmanību papildu izmaksām, piemēram, vai kredītam ir komisijas maksa par tā izsniegšanu.
  • Izpēti, kāda ir gada procentu likme – vai tā tevi apmierina, un vai šis ir izdevīgākais piedāvājums, kādu vari saņemt!
  • Izlasi līguma nosacījumus – izpēti sadaļas par to, kas notiek, ja kredīts netiek laikā atmaksāts, kā arī visu pārējo informāciju, kas tev kā kredīta noformētājam ir svarīga.
  • Un atceries – aizņemies atbildīgi, izvērtējot savas iespējas atmaksāt aizdevumu!

Lasi vēl