Iedzīvotājiem būs iespēja atbrīvoties no parādsaistībām līdz 5000 eiro

47 komentāri

Saeimā otrdien beidzot pieņemts ilgi tapušais regulējums, kas ļautu no parādu jūga izkulties tiem iedzīvotājiem, kuriem fiziskās personas maksātnespējas process ir pārāk dārgs vai sarežģīts. Jaunā kārtība apstiprināta. Ko tā paredz?

Patlaban cilvēkiem, kuri nespēj segt savas parādsaistības, vienīgā pieejamā procedūrā ir fiziskās personas maksātnespēja. Process gan samērā dārgs un sarežģīts, turklāt attiecināmas tikai uz saistībām virs 5000 eiro.

Pērn pavasarī valdība atbalstīja un uz Saeimu nosūtīja jaunu likumprojektu, kura mērķis ir padarīt plašāk pieejamu atbrīvošanos no parādiem. Parlamentā pie jaunā regulējuma strādāts ilgi – vairāk nekā gadu.

“Pandēmija ieviesa korekcijas arī šā likumprojekta izstrādē. Esam saņēmuši pārmetumus, ka vajadzēja ātrāk. Vienlaikus jāpiebilst, ka pie šā likumprojekta bija ļoti plašas debates un iesniegti ļoti daudzi priekšlikumi,” teic likumprojekta ziņotājs Jānis Butāns (JKP).

Tomēr par to, ka šāds regulējums vajadzīgs, vienisprātis bijuši gan kredītņēmēji, gan kredītdevēji, kuri apzinājās, ka pamatā te runa par bezcerīgiem parādiem, kurus uzraudzīt un administrēt ir vien liekas izmaksas.

Otrdien jaunais regulējums Saeimā pieņemts galīgajā lasījumā. Tas attieksies uz personām, kurām pēdējā gada laikā vismaz trīs mēnešus bijis trūcīgā vai maznodrošinātā statuss, deklarēta dzīvesvieta Latvijā un ienākumi nesasniedz minimālo algu. Būs iespēja dzēst patēriņa kredītu, tostarp tā saukto ātro aizdevumu, saistības līdz 5000 eiro, bet ne nodokļu parādus vai tādus, kas nodrošināti pret ķīlu. Lēsts, ka jaunais regulējums attieksies uz desmitiem tūkstošu iedzīvotāju.

“Par šādas iespējas izmantošanu būs notāra maksājumus. Ap 100 eiro. Šis vien ir skaidrošanas un reklamēšanas jautājums pilsoņiem, lai izmantotu šo regulējumu,” skaidro likumprojekta ziņotājs.

Lai jauno iespēju izmantotu, iedzīvotājam pašam būs aktīvi jāmeklē palīdzība. Būs jāaizpilda anketa un jāvēršas ar to pie notāra. Ja lēmums ir pozitīvs, iedzīvotājam vajadzēs apmeklēt finanšu pratības kursus un būs divu gadu monitoringa periods, kura laikā arī jāapmeklē konsultācija sociālajā dienestā, nedrīkst ņemt jaunus kredītus un jāturpina segt saistības, no kurām parādnieks nav atbrīvots. Šādu parādu atbrīvošanu varēs izmantot tikai vienu reizi.

Jaunais regulējums stāsies spēkā no nākamā gada. Kad kādu laiciņu tas jau būs padarbojies, un, ja būs kādas nepilnības tajā, Saeimā gatava veikt labojumus.
47 komentāri