FKTK rosina bankām pilnībā pārtraukt sadarbību ar “čaulas kompānijām”

0 Komentāru
FKTK rosina bankām pilnībā pārtraukt sadarbību ar “čaulas kompānijām”
Foto: LETA

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) rosinās Latvijā pilnībā aizliegt bankām apkalpot tā dēvētās “čaulas kompānijas”, par kuru izcelsmi nav skaidrības un kuras bieži tiek izmantoti naudas atmazgāšanas shēmās, bet no esošajām šāda tipa augsta riska kompānijām bankām būtu jāatbrīvojas pusgada laikā.

Pretējā gadījumā bankām draud izolācija, kas ietekmēs jau vairs ne tikai norēķinus ASV dolāros, to šorīt intervijā LNT rīta ziņu raidījumam “900 sekundes” atzina FKTK vadītājs Pēteris Putniņš.

”Tad vienkārši sekos izolācija, kas var skart arī citas sfēras – gan valūtas, gan arī vērtspapīru sfēru un tā tālāk. Nemaz nerunājot par reputāciju. […] Tas vienkārši nozīmē to, ka, ja mūsu bankas vēlēsies kaut vai atvērt vēl vērtspapīru kontu, iesaistīties kaut kādos sindicēšanās darījumos, kaut vai [sākt] kādu jaunu kredītkaršu pakalpojumu, var sekot atteikums. Tikai pamatojoties uz to, ka mums ir vāja reputācija. Mums ir vājš, nekontrolējams banku sektors, kurš strādā ar tādiem riskiem, kurus nekontrolē,” norādīja FKTK vadītājs.

Bankām pārtraucot sadarbību ar ”čaulas kompānijām”, banku sektorā samainītos nerezidentu noguldījumu apjoms. “Tas, kas paliks pāri pēc ”čaulu” likvidācijas , ja tiks pieņemts tāds lēmums, no kādiem 8 miljardiem prom aizietu varbūt kaut kas starp 4 līdz 5 miljardiem,” atklāja Putniņš, piebilstot, ka arī atlikušajiem nerezidentu noguldījumiem vēl būs jāizvērtē naudas atmazgāšanas riski, tajā skaitā izvērtējot sadarbību ar klientiem no Austrumu kaimiņiem, jo tie rada rietumu partneros paaugstinātu satraukumu.

Sadarbības pārtraukšana ar ”čaulas kompānijām” ietekmēs desmit Latvijas bankas, dažām no kurām šādu sadarbības partneru īpatsvars ir 90%. Dialogs ar šīm bankām ir jau sākts.

“Droši vien kāds izlems no tirgus aiziet, droši vien kāds izlems palikt maksājumu biznesā, bet citā statusā. Kāds izlems savu banku samazināt, saprotot, ka nerezidentu bizness lielā mērā ir pagātne Latvijai, un tādā jau samazinātā apmērā strādāt. Noteikti būs varbūt kādas bankas, kas izdomās apvienoties. Varbūt arī kādas portfeļa pārejas, piemēram, uzņēmumu pāreju veidā un tā tālāk. [Būs] reorganizācijas, iespēju ir ļoti daudz. Bet, protams, izmaiņas skars visu nerezidentu sektoru,” turpina Putniņš.

FKTK vadītājs uzsvēra, ka pārorientācija no nerezidentu apkalpošanas biznesa ir pašu baņķieru rokās. ”Ir jāatceras, ka mums ir atvērta visa Eiropas Savienība. Mums ir vienotais pakalpojumu tirgus, vienotais banku tirgus. Un visas priekšrocības Latvijas bankas var izmantot. Tas ir, tieši tāpēc mēs cīnāmies par reputāciju un cīnāmies, lai nenonāktu izolācijā. Mēs negribam visus šos labumus zaudēt. Latvija ar ļoti lielu piepūli ir izcīnījusi tādas lietas kā eiro, piekļuvi Eiropas Savienības tirgiem un tamlīdzīgi. Tad to tagad šī naudas atmazgāšanas riska dēļ zaudēt? Tā būtu ārkārtīgi, augstākā mērā vieglprātība.”

Pēc atbrīvošanās no riskantajiem klientiem, nerezidentu noguldījumu apjomam būtu jāsamazinās no pašreizējiem 35% līdz aptuveni 5% no kopējiem noguldījumiem. “Jāorientējas pēc mūsu kaimiņiem, kā mēs parasti darām, Lietuvā šis cipars ir apmēram 3%, Igaunijā – apmēram 12%, es saprotu, ka igauņu viedoklis ir arī šo skaitli tomēr mazināt lēnā garā. Tad mēs redzam, apmēram, kaut kur starp šiem skaitļiem pa vidu, droši vien, arī mēs atrodam sevi kaut kur?” pieļāva Putniņš.

Ja visi iecerētie plāni tiks izpildīti, Latvija var cerēt atgūt tiešas korespondējošas attiecības ar ASV bankām.

FKTK jau sagatavojusi attiecīgus grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kas varētu tikt virzīti izskatīšanai valdībā. Galavārds par likuma grozījumiem būs jāsaka Saeimai.

0 Komentāru