FKTK atstādina no amata Atbilstības kontroles departamenta direktori Maiju Treiju

0 Komentāru
FKTK atstādina no amata Atbilstības kontroles departamenta direktori Maiju Treiju
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) atstādinājusi no amata FKTK Atbilstības kontroles departamenta direktori Maiju Treiju, informēja FKTK.

Izvērtējot FKTK rīcībā esošo informāciju un “Meridian Trade Bank” vēršanos Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē (ENAP), pēc kuras ENAP par trim “Meridian Trade Bank” iesniegumiem uzsākusi trīs kriminālprocesus par iespējamu “Meridian Trade Bank” iepriekšējās padomes un valdes locekļu pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un iespējamu krāpšanu, FKTK vadība šodien atstādinājusi no Atbilstības kontroles departamenta direktora pienākumu pildīšanas Treiju.

Treijai turpmāk liegts veikt FKTK departamenta direktora pienākumus un atrasties savā darba vietā FKTK, kā arī pārstāvēt FKTK citās organizācijās un iestādēs.

“Mēs esam iestāde, kuras uzrauga finanšu noziegumu novēršanas sistēmu efektivitāti, t.sk. bankās, tādēļ šādā situācijā ir jāpieņem lēmums par amatpersonas atstādināšanu no amata, lai novērstu mazāko šaubu ēnu un reputācijas risku. Sekosim uzsākto procesu norisei, vērtēsim saņemto informāciju un nodrošināsim nepieciešamo tās apmaiņu,” norādīja FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Treija strādā FKTK kopš 2015.gada 1.jūlija un savulaik ir bijusi “Meridian Trade Bank” valdes locekle, kas atbild par risku vadību. Tagadējā bankas valde ir vērsusies ENAP par bijušās padomes un valdes iespējamu iesaisti nelikumīgā kredītu piešķiršanā, kuru dēļ bankai varētu būt nodarīti zaudējumi lielā apmērā.

Latvijas bankas “Meridian Trade Bank” bijusī vadība, iespējams, nodarījusi bankai zaudējumus, izsniedzot kredītus citiem saviem projektiem, lai gan par šādu darījumu novēršanu bankā bijusi atbildīga tagad FKTK darbiniece, svētdien vēstīja LTV raidījums “de facto”.

“Meridian Trade Bank” 2017.gadā iekritusi par pārkāpumiem, kas raksturīgi nelielām bankām. Proti, bankas vadība to, iespējams, izmantojusi arī kā kabatu, kur pasmelties lētu naudu citiem saviem projektiem. Banku uzraugs – FKTK – banku par to sodīja ar 890 tūkstošu eiro naudas sodu, vēsta raidījums.

Raidījumam kļuvis zināms, ka runa ir par diviem zaļās enerģijas uzņēmumiem. “Priekules BioEnerģija” un “Priekules siltumtīkli” no bankas vairāku gadu periodā saņēma astoņus miljonus eiro lielus kredītus. Naudu piešķīra bez pirmās iemaksas, ar zemu nodrošinājumu, zemiem procentiem un garu atmaksas termiņu.

FKTK konstatēja, ka abas dāsni kreditētās kompānijas saistītas ar “Meridian Trade Bank” akcionāri Svetlanu Dzeni, kura vairāk nekā 20 gadus bija bankas prezidente, un viņas vīru Andri Dzeni, kurš bija bankas padomes loceklis. Abiem kopīgā ar “Priekules BioEnerģiju” un “Priekules siltumtīkliem” var atrast daudz. FKTK pieļāvusi, ka Dzeņi ir šo uzņēmumu patiesie labuma guvēji, kaut gan īpašnieku sarakstos neparādās.

Pēc bankas sodīšanas Dzenei amatu bankā nācās pamest. Bankas akcionāri šogad iecēla jaunu valdi, ko vada Solvita Deglava, bijusī vadītāja tā sauktās “Parex bankas” sliktajai daļai “Revertai”.

Trīs gadus, kuru laikā notika aizdomīgo kredītu nosacījumu maiņa, par riska vadību “Meridian Trade Bankā” atbildēja Maija Treija. Šis amats viņai prasīja kontrolēt, lai šādi bankai neizdevīgi darījumi nenotiktu.

0 Komentāru