“Esmu vispār bez naudas.” “PNB bankas” klienti piedzīvo nepatīkamu pārsteigumu

9 komentāri

Pie “PNB bankas” filiālēm piektdien jau no agra rīta pulcējās klienti. Sevišķi satraukumu pauda seniori, kuriem tieši šodien bija paredzēta pensiju izmaksa – viņi bažījās, vai tagad pietiks naudas zālēm un pārtikai.

Uzzinot par “PNB bankas” kontu iesaldēšanu un pārliecinoties, ka no bankomāta tiešām nevar izņemt naudu, šie seniori satraukti steigušies uz centrālo biroju cerībā no kāda bankas konsultanta klātienē saņemt norādes, kā rīkoties turpmāk. Taču durvis ciet.

“Man jau šodien vajadzēja saņemt pensiju, samaksāt par īri, visus maksājumus. Man ir tā situācija, ka vajag saņemt pensiju. Tagad jāgriežas atpakaļ un jāiet mājās,” saka bankas kliente.

Daļa citu šodien pie filiāļu durvīm publiski šausminājās, ka palikuši vispār bez iztikas līdzekļiem, jo skaidras naudas uzkrājumu vai kontu citās bankās nav. ”Makā man ir 30 centi. Vēl zāles jāpērk, bez kurām es tiešām nevaru iztikt,” norāda bankas kliente.

Labklājības ministrija nosūtījusi steidzamu aicinājumu Latvijas visu 119 pašvaldību sociālajiem dienestiem būt gataviem palīdzēt pensionāriem un pabalstu saņēmējiem, kurus skārusi “PNB bankas” darbības apturēšana. Tikmēr, piemēram, Staņislavs, līdz tiks pie pensijas, naudu lūgšot bērniem. Staņislavs visu dienu klausās radio, lai uzzinātu, kā rīkoties tālāk, un tāpēc šobrīd vairs nesatraucas. Sākumā gan esot bijis šoks: “Es uzzināju vakar vakarā, kad es nevarēju samaksāt “Rimi” veikalā neko. Visu atteica!”

Pārtika bija jāatstāj veikalā kasē un jādodas mājās tukšām rokām. 38 000 senioru visā Latvijā saņem pensiju “PNB bankā”, – liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras dati. Banka bija ļoti mērķtiecīgi ar dažādām kampaņām centusies piesaistīt pensionārus kā klientus. Kad tieši no slēgtās “PNB bankas” varēs atgūt pensijas un pabalstus, izmaksu saņemot bankā “Citadele”, skaidru atbildi nezina arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Tajā gan šodien jau cilvēki sākuši iesniegt citu banku kontus, uz kuriem skaitīt turpmākās pensijas un pabalstus.

“Tiem cilvēkiem, kuriem varētu būt izmaksa gaidāma pirmdien, otrdien, nākamajā nedāļā un turpmāk, vajadzētu doties uz kādu citu kredītiestādi, izveidot jaunu kontu, pēc tam šo kontu paziņot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai. Tiklīdz šo informāciju būsim saņēmuši, pēc tam divu līdz trīs darbadienu laikā mēs nodrošināsim izmaksu jaunajā kontā,” norāda VSAA pārstāve Iveta Daine.

Tikmēr pie slēgtās “PNB bankas” sašutumu neslēpa arī tie, kuri netiek klāt savām algām. “Vakar algu ieskaitīja. Tagad esmu bez naudas, bez nevienas kapeikas. Rīgai svētki, bet es bez naudas!”

Tagad šai kundzei, līdzīgi kā daudziem citiem, jācer, ka naudu caur banku “Citadele” varēs saņemt pēc iespējas ātrāk. “Esmu vispār bez naudas. Varu parādīt, ka makā ir tikai pusotrs eiro. Es pēdējo reizi ticēju bankām. Nekad mūžā vairs neticēšu!”