Cerētais finansējuma pieaugums onkoloģijai no tabakas izstrādājumu akcīzes celšanas gājis secen

4 komentāri

Pērn valdība vienojās celt akcīzes nodokli tabakai, daļu nodokļu ieņēmumu atvēlot vēža pacientu ārstēšanai. Tomēr tabakas izstrādājumu pieprasījums mazinās, līdz ar to valsts budžetā nepildās onkoloģijai nepieciešamie līdzekļi.

Pērn pēc asām diskusijām valdība vienojās par strauju akcīzes celšanu karsējamai tabakai, kā arī mērenāku, tomēr likmes pieauguma turpināšanu arī citiem tabakas produktiem. Plāns paredzēja – no papildu gūtajiem nodokļa ieņēmumiem daļu līdzekļu atvēlēt onkoloģijas pacientiem, kuru ārstēšanai nauda trūkusi vienmēr.

Tomēr pirmā ceturkšņa dati rāda, ka tabakas izstrādājumu akcīzes plāns nepildās. Salīdzinot ar aizvadītā gada pirmo ceturksni, kopējie ieņēmumi ir samazinājušies par 2,1 miljonu. Līdz ar to vēža pacienti pie papildu naudas nav tikuši.

“Uz patēriņiem likmju paaugstinājums ir atstājis labu iespaidu, jo visas grupas pret pagājušo gadu ir samazinājušās. Tā kā veselības mērķis tiek nodrošināts. Ja mēs skatāmies par jauno produktu – karsējamo tabaku -, tad patēriņa samazinājums pirmajos divos mēnešus ir 50%, cigaretēm – mīnuss astoņi procenti,” saka Finanšu ministrijas Nodokļu analīzes departamenta direktore Kristīne Bāra.

Viņa uzsvēra, ka kritums saistāms ar to, ka cilvēki zinājuši, ka karsējamai tabakai likme pieaugs, un decembrī būtiski pieaudzis tās patēriņš.

Sašutumu par šādu apgalvojumu neslēpa deputāts Artuss Kaimiņš, akcentējot, ka ministrijas ierēdnes teiktais skan “traģikomiski”: “Jūs sakāt, ka decembrī cilvēki ir sapirkuši šīs karsējamās tabakas, pīpējamās tabakas četrus mēnešus uz priekšu, tā kā būtu pasaules gals? Jūs zināt, cik daudz būtu jānopērk? Es domāju, kāds konteiners tādiem aktīviem pīpmaņiem.”

Tādēļ deputātiem radās bažas, vai akcīzes ienākumi no tabakas nekritās, tāpēc arī neienāk plānotais onkoloģijas finansējums, nevis tādēļ, ka iedzīvotāji mazāk smēķē, bet gan plaukstot kontrabandas cigarešu apjomiem.

“Es, protams, būtu tiešām ļoti priecīgs, ja tiešām situācija būtu tāda, ka samazinās tabakas izstrādājumu patēriņš. Taču būsim godīgi, man līdz galam nav pārliecības, ka mums ir pamats būt tik optimistiskiem,” saka Saeimas deputāts Juris Jurašs (JKP).

Savukārt deputāts Gatis Eglītis (JKP) pauda, ka šī akcīzes sasaiste ar onkoloģiju bijis politisks kompromiss, veidojot šā gada budžetu, kas beigu beigās diemžēl nav izdevusies: “Man liekas, – tas tomēr nav bijis veiksmīgs. Nākamreiz, veidojot budžetu, būsim gudrāki, un es diez vai piekritīšu šādai sasaistei, kas beigu beigās līdz galam nenoveda, līdz kaut kādam lielākam budžetam šīm vajadzībām.”

Finanšu ministrija gan šodien pauda cerību, ka akcīzes ieņēmumi vēl līdz ceturkšņa beigām varētu nostabilizēties un vēža slimnieki – saņemt papildu finansējumu. Iepriekš prognozēts, šie papildu ienākumi gadā varētu būt aptuveni 3,6 miljoni eiro.