Budžets 2020: sarunu partneri noliedz būtiskas domstarpības

2 komentāri

Iespējamos budžeta skaitļus pirmdienas pēcpusdienā sāka apspriest valdību veidojošās koalīcijas partijas.

Jaunās Konservatīvās partijas (JKP) līderis Jānis Bordāns interneta vidē publicēja visai kritisku viedokli. Tā galvenā doma – vai tiešām Latvija nevar atļauties straujākus tēriņus, piemēram, minimālās algas celšanu. Tā ir zemākā Baltijā.

“Mūsu balss savā ziņā ir sabiedrības spiediens. Sabiedrība vai nu atbalstīs, vai pateiks: ziniet, mēs domājam citādāk. Un mēs arī sajutīsim to, ko sabiedrība vēlas,” pauž Bordāns.

Par minimālās algas izmaiņām šobrīd skaidrības nav. Taču arvien spilgtāk iezīmējas tas, ka ar iepriekš Saeimas lemtajiem 20% nevarēs rēķināties mediķi. Lai arī Veselības ministrija ir starp pieprasīto līdzekļu līderēm – ar to nepietiks.

“Tā ir smaga izšķiršanās, krīt arī uz mūsu politisko spēku, bet medicīnas darbiniekiem svarīgāk par īstermiņa solījumiem ir pārliecība, ka valdība rēķinās ar resursiem, kas ir pieejami,” norāda Vides un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (A/P).

Vairāki politiķi LNT Ziņām neformāli pirms koalīcijas sēdes izteica minējumus, ka redzējums, kā veidot nākamo, kā arī triju gadu budžetu, varētu atšķirties tik ļoti, ka sēde visai ātri beigsies. Rezultātā tā ievilkās līdz trim stundām. Tiesa, brīžiem visai paaugstinātos toņos.

Iespējams, tā ir tikai spēle uz publiku, taču, sēdei noslēdzoties, tika radīts iespaids, ka viss notiek un cīņa par savām ministrijām, prioritātēm, solījumiem notiek, nevelkot segu katram uz savu pusi. Jo budžets taču nav bezizmēra.

“Tā grūtība nav tajā, ka nav argumentu, bet tajā, ka vajag kopsaucēju, kompromisu. Tam jānāk no mums. Process turpinās, šodien ir kārtējais posms,” norāda premjers Krišjānis Kariņš (JV).

“Par spīti grūtībām, domstarpībām, ir tumsā gaismas kūlis izgaismo kopējo nākotni,” izsakās Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs (KPV LV).

Vai viss tiešām ir tik labi un negludumu nav, parādīs jau otrdienas valdības sēde, kad ar ar valdības informatīvo ziņojumu tiks iepazīstināta valdība.