Bezkontakta kartes ikdienā lieto 40% iedzīvotāju

0 Komentāru
Bezkontakta kartes ikdienā lieto 40% iedzīvotāju
IEVA LEINIŠA, LETA

Savulaik “novilkt”, tad spiest pin kodu, un tagad vienkārši nopīkstināt – tā pēdējo 20 gadu laikā, attīstoties tehnoloģijām, mainās arī maksājumu karšu lietošanas iespējas. Šobrīd bezkontakta kartes Latvijā lieto jau 40% Latvijas iedzīvotāju, tomēr liela daļa vēl baidās to darīt.

Bankas jau kādu laiku, klientiem mainot maksājumu kartes, izsniedz bezkontakta kartes – tās, norēķinoties par pirkumiem līdz 25 eiro, vajag tikai pielikt pie karšu lasīšanas termināla un pīkstiens apliecina apmaksu. Karšu skaits sasniedzis 800 000, nokļūstot pie 51% iedzīvotāju.

Tomēr tās regulāri lieto vien nepilni 40%, jo daudziem bažas par karšu drošību. Tas ir tik pat droši kā ar citām kartēm – tā apgalvo finanšu nozare, kas kopā ar lielajiem tirgotājiem līdz martam iesaistīsies karšu popularizēšanā.

“Lai cilvēki tiešām nebaidītos, lai taupītu savu laiku, jo ar karti, bezkontakta karti ir divas reizes ātrāk kā ar tradicionālo karti un trīs reizes ātrāk kā ar skaidru naudu,” teic Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis.

“Narvesen” veikalu tīklos 99% pirkumu veido summas līdz 25 eiro, līdz ar to jo sevišķi pīķa stundās bezkontakta kartes ļauj paātrināt apkalpošanu. Ar bezkontakta karti norēķini var aizņemt vien sekunde, kamēr ar PIN koda ievadīšu norēķinu laiks var ieilgt līdz piecām sekundēm. “Priekš mums tas ir vērā ņemams ieguvums,” norāda “Narvesen” Baltija mazumtirdzniecības direktors Krīvs Lode.

Karšu aktīvāku izmantošanu vēlas arī “Rimi” un “Maxima”, jo rindu mazināšanās ir acīmredzama. “Mums patiešām ir ļoti svarīgs tas, cik šīs norēķinu veids ir ērts,” saka “Rimi Latvia” tiešsaites risinājumu vadītājs Jānis Jakaitis.

Veikalnieki vienlaikus izjūt klientu piesardzību karšu lietošanā, sevišķi internetā ieraugot situācijas, kad karti, tai esot kabatā, var nopīkstināt ar pārnēsājamu nolasīšanas ierīci, tomēr tā gluži nav. “Tas mīts ir jākliedē, jo kā redz, tikai bankā reģistrētu termināli var norēķināties ar bezkontakta kartēm,” vērš uzmanību “Maxima Latvia” IT departamenta direktors Mārtinš Smilga.

Banku pārstāvji cer, ka šo karšu lietotāju skaits šogad pieaugs un sasniegs 60%. LNT sastaptie pircēji atzina, ka viņiem nav bezkontakta kartes, jo esošajām kartēm vēl nav beidzies derīguma termiņš, bet pēc tam tie lietos bezkontakta kartes.

“Man vēl nav bijušas bažas, jo neko milzīgu neesmu dzirdējusi, ka cilvēkiem būtu bijušas problēmas ar šo un izteiktie limiti, kurai noteikti, es atbalstu,” par savu pieredzi stāsta Kristīne.

“Es pat īsti nezinu, vai man viņu vēl vajag, bet, es saprotu, kāpēc tai ir tik labs pielietojums – ieskrien nopīkstini un miers, bet es kaut kā laikam esmu pieradusi to ielikt, uzspiest kodu, tā es vismaz zinu, ka es esmu tiešām samaksājusi,” saka Madara.

Banku pārstāvji atzina, ka līdz šim neesot bijuši gadījumi, kad kāds mēģina ar zagtu ”pīkstināmo” karti norēķināties. Bet, ja tā būtu, karšu īpašniekam ir tiesības uz naudas atmaksu- un banka jebkurā gadījumā izmeklētu tādus gadījumus.

0 Komentāru