Aptauja: Gandrīz trešdaļa iedzīvotāju vasaras brīvdienām plāno tērēt vairāk nekā 1000 eiro

6 komentāri
Aptauja: Gandrīz trešdaļa iedzīvotāju vasaras brīvdienām plāno tērēt vairāk nekā 1000 eiro
TASS/SCANPIX

Vasaras brīvdienām Latvijas iedzīvotāji plāno tērēt nedaudz vairāk nekā pusi jeb 53% no saviem ikmēneša ienākumiem, turklāt gandrīz trešdaļa iedzīvotāju vasaras brīvdienām plāno tērēt vairāk nekā 1000 eiro, liecina “Ferratum Group” ikgadējais pētījums.

Gadu iepriekš vien 21% iedzīvotāju savas vasaras brīvdienu tēriņiem plānoja veltīt vairāk nekā 1000 eiro, kamēr šogad – 28%, tostarp 18% aptaujāto vasaras aktivitātēm tērēs no 1000 līdz 2000 eiro (14% pirms gada), bet 6% iedzīvotāju šim mērķim novirzīs vairāk nekā 2000 eiro (4% pirms gada).

40% aptaujāto plāno samazināt tēriņus vasaras sezonas aktivitātēm. Līdz 400 eiro brīvdienām veltīs 42% iedzīvotāju, kamēr pagājušajā gadā 48%, bet no 400 līdz 1000 eiro šogad vasaras sezonas aktivitātēm veltīs trešā daļa jeb 30% aptaujāto, kamēr pirms gada tie bija 31%.

Šā gada vasaras mēnešos aptaujātie visvairāk plāno tērēt sezonas apģērbam un modes precēm sev un ģimenei – 53%, mājas labiekārtošanai – 49%, pārtikas precēm – 45%, kā arī bērnu vajadzību finansēšanai – 30% un dārza darbiem vai mājamatniecībai – 30%. Katrs trešais aptaujātais jeb 33% lielāko daļu vasaras brīvdienu tēriņu paredzējis ceļošanai pa Latviju vai uz ārvalstīm.

“Ferratum Group” pārstāvniecības Latvijā vadītājs Artis Bērziņš

“Interesanti, ka Latvija ir trešajā vietā starp “Ferratum Group” valstīm pēc vasaras brīvdienām plānoto tēriņu apmēra no kopējiem mājsaimniecības ienākumiem. Mēs redzam, ka pēc vairāk nekā gada, sadzīvojot ar dažādiem ierobežojumiem pandēmijas izplatības ierobežošanai, cilvēki ilgojas ne tikai pēc vasaras atpūtas, bet arī vēlas atgriezties ierastajā dzīves ritmā. Pieaugoša iedzīvotāju aktivitāte – gan sociālā, gan arī ekonomiskā – ļaus arī valsts ekonomikai atgūties vēl straujāk.”

Vairāk nekā pusei jeb 68% aptaujāto pēdējā gada laikā darba alga ir saglabājusies nemainīga, tomēr trešajai daļai jeb 32% iedzīvotāju ienākumi ir samazinājušies, kā galvenos iemeslus tam minot darba algas samazinājumu – 14%, darba zaudēšanu – 10% – vai atrašanos dīkstāvē – 8%.

Lielākā daļa iedzīvotāju savus vasaras tēriņus plāno finansēt, izmantojot kredītkartes vai cita veida aizdevumus – 62%, savukārt pašu brīvos finanšu līdzekļus izmantos  38% aptaujāto. Šī tendence ir saglabājusies nemainīgi, salīdzinot ar pagājušo gadu, taču būtiskākās izmaiņas vērojamas, salīdzinot ar laiku pirms pandēmijas. Šogad, salīdzinot ar 2019. gadu, par 15 % samazinājies aptaujāto skaits, kas vasaras aktivitāšu finansēšanai izmantos savus ietaupījumus.

Aptauju “Ferratum Group” veic divas reizes gadā – vienu reizi Eiropas vasaras brīvdienās un otru tieši pirms Ziemassvētkiem. To mērķis ir pārskatīt klientu tērēšanas uzvedību brīvdienās, kāda veida pirkumi tiek veikti un to, kā tēriņi atšķiras dažādās valstīs. Tika aptaujāts gandrīz 10 000 mājsaimniecību no 12 dažādām valstīm. Šogad dati ietvēra arī informāciju, kā koronavīrusa pasaules pandēmija ir mainījusi klientu dzīvi un patēriņa paradumus, kam viņi visvairāk tērēja naudu ierobežojumu laikā, kā viņi pārvaldīja savas finanses un kādi ir viņu patēriņa plāni turpmākajiem mēnešiem. “Ferratum Bank” Latvija bija daļa no četrpadsmitās vasaras brīvdienu barometra aptaujas.

6 komentāri