“Altum”: No Atveseļošanas mehānisma programmām lielākā interese varētu būt par īres un daudzdzīvokļu namiem

Pievienot komentāru
“Altum”: No Atveseļošanas mehānisma programmām lielākā interese varētu būt par īres un daudzdzīvokļu namiem
EVIJA TRIFANOVA/LETA

No Eiropas atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) programmām, kuras varētu nonākt “Attīstības finanšu institūcijas “Altum”” (“Altum”) pārziņā, lielākā interese varētu būt par atbalstu īres namu celtniecībai un energoefektivitātes celšanu daudzdzīvokļu namos, prognozēja “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

“Sarunas vēl turpinās, bet pašlaik izskatās, ka “Altum” varētu uzticēt aptuveni 200 miljonus eiro no šī mehānisma,” intervijā aģentūrai LETA teica Bērziņš.

Tostarp viņš norādīja, ka apmēram 80 miljoni eiro varētu būt saistīti ar energoefektivitātes programmu. Tāpat būs instrumenti digitalizācijai.

“Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš

“Ļoti liels prieks ir par to, ka varētu būt finansējums īres namu celtniecībai gandrīz 43 miljonu eiro apjomā, kā arī nepilni 60 miljoni eiro varētu tikt paredzēti daudzdzīvokļu namu energoefektivitātes programmai. Tas ir ļoti svarīgi, jo līdzīgai programmai mums jau pērn lielā pieprasījuma dēļ vienā brīdī bija jāpārtrauc pieņemt pieteikumi. Ar šo ANM papildu finansējumu mēs šīs programmas apjomu varam turpināt celt.”

Viņš norādīja, ka ir diezgan drošs par pieprasījumu īres namu celtniecības programmā, kā arī energoefektivitātes programmā daudzdzīvokļu namiem.

“Taču arī instrumentiem, kas būs paredzēti digitalizācijas attīstībai un energoefektivitātei, vajadzētu strādāt labi. Mēs iepriekš kapitāla tirgos emitējām “zaļās obligācijas” un piesaistījām 20 miljonus eiro. Ar to finansējām apmēram  45 darījumus. Tas nav ļoti daudz, bet ļoti iepriecinoši bija tas, ka pieprasījums bija no dažādām jomām un dažādiem uzņēmumiem. Sākot no transporta koplietošanas platformas “Fiqsy” 100 elektroauto iegādes darījuma līdz ESCO kompānijām un pat tādam nelielam darījumam kā apkures sistēmas nomaiņai Milzkalnes pagastā. Kādēļ es stāstu par “zaļo obligāciju” programmu? Tādēļ, ka obligāciju ieņēmumiem finansēto darīju procentu likmes nebūt nebija pazeminātas, bet pieprasījums bija. Savukārt ANM programmā varētu būt pat granta elements un cita procentu likme. Tādēļ no vienas puses programmas apjoms būs daudz lielāks, bet arī nosacījumi būs citādāki, tādēļ man ir pārliecība, ka arī pieprasījums būs pietiekami liels,” prognozēja Bērziņš.

Jau ziņots, ka pārstrādātajā Eiropas Savienības Atveseļošanās un noturības mehānisma plānā Latvija prasīs 1,82 miljardus eiro līdzšinējo 1,65 miljardu eiro vietā. Eiropas Komisijā plāns tiks iesniegts aprīļa beigās.

“Altum” ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas. “Altum” 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs – Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs – Zemkopības ministrija. “Altum” obligācijas ir iekļautas biržas “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā.