Alkohola “akcīzes kara” dēļ Latvijas budžetam šogad secen gājuši 20 miljoni eiro

4 komentāri

“Akcīzes karš” ar Igauniju Latvijas budžetā šogad būs radījis apmēram 20 miljonu eiro robu. Pēc Finanšu ministrijas aplēsēm, tieši par tik mazāki būs akcīzes nodokļa ieņēmumi, salīdzinot ar plānotajiem. Tikmēr “kara pieteicēji” – Igaunijas valdība – lielās, ka lēmums samazināt akcīzes nodokli alkoholam devis pozitīvu grūdienu visas ekonomikas attīstībai.

Igaunijas mediji ziņo, ka alkohola akcīzes nodoklī iekasētie līdzekļi septembrī pieauguši par 10,7 procentiem, salīdzinot ar 2018. gada septembri.

Latvija kā atbildes soli no augusta samazināja akcīzes nodokļa likmi stiprajam alkoholam par 15% – līdz 2020. gada 29. februārim.

“Akcīzes samazinājums ir saglabājis pierobežas tirdzniecību. Vienalga, būs zaudējumi, iepriekš teicām, bet zaudējumi ir mazāki, nekā varēja būt. Pierobežas tirdzniecība ir aptuveni 20% no visa Latvijas tirgus. Pirmie dati liecina, ka viss Latvijas tirgus krities par 5%, pierobeža nokritušies par 25%,” saka Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols.

Igaunijas lēmums šovasar triecientempā par ceturto daļu atvieglot nodokļu slogu alkohola patērētājiem, iecirtis Latvijas budžetā 20 miljonu eiro robu, informē Finanšu ministrija.

“Kopumā gada plāns, kas tika sastādīts pērn, plānojām, ka ieņēmumi pārsniegs 220 miljonus eiro no alkohola akcīzes. Uz novembri ieņēmumi pārsniedz 180 miljonus. Gadā tā neizpilde varētu būt ap 20 miljoniem eiro. Ja nebūtu Saeimas lēmuma [samazināt akcīzi]-, būtu vēl mīnus 20 miljoni,” saka Finanšu ministrijas pārstāvis Ilmārs Šņucins.

Pierobežas veikalus apgrozījuma un peļņas kritums sāks ietekmēt jau pavisam drīz, brīdina asociācija. Akcīzes celšana alkoholam nākamgad radīšot milzu zaudējumus.

“Tikai no alkohola tie būs kādi 40 – 50 miljoni eiro. Papildus tas viss, ko somu tūristi atstāj degvielā, viesnīcās, pakalpojumos, lieli PVN ieņēmumi. Uzņēmēji gaida aktīvu rīcību no valsts. Ja nebūs rīcības, jau janvārī varētu atlaist pirmos cilvēkus, arī vairumtirgotāji skatās, ka varētu atlaist cilvēkus,” brīdina Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors.

“Likmes alkoholam tiks debatētas, apspriestas. Domāju, ka noslēdzoties gadam, vajadzēs arī parlamentam, valdībai vērtēt, kāds bijis rezultāts,” teic Finanšu ministrijas pārstāvis.

Alkohola nozares asociācijā uzsver, ka īpaši smagi Latvijas tirgotāji “akcīzes kara” ietekmi izjutuši pēdējo divu mēnešu laikā.

4 komentāri