Aizdomās par kontrabandu organizētā grupā aizturētas vairākas VID un Muitas pārvaldes amatpersonas

48 komentāri

Aizdomās par kontrabandu organizētā grupā aizturētas vairākas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonas. Paralēli uzsāktajiem kriminālprocesiem šis notikums atsvaidzinājis arī konfliktu starp finanšu ministru un VID vadītāju. Ministrs uzskata, ka VID negodprātīgi darbinieki tiek pārlieku saudzēti, savukārt VID vadītāja uzskata, ka ir tieši pretēji: pēdējos gados šī cīņa kļuvusi mērķtiecīgāka.

Muitas kontroles punktā “Terehova” VID kopā ar citām institūcijām veicis vērienīgu operāciju, kā rezultātā aizdomās par kontrabandu organizētā grupā aizturētas vairākas muitas amatpersonas. Aizdomas, ka noziedzīgās darbības veiktas ilgstošā laika periodā. Par notikušo ierosināta arī dienesta pārbaude.

“Vakar ilgstoša darba rezultāts vainagojās panākumiem, kur sadarbībā ar prokuratūru mēs aizturējām daudzas amatpersonas, kāpēc šis ir tik nozīmīgs kulminācijas brīdis un kas arī parāda, ka iekšējā dienesti strādā labi. Līdz šim nekad nav bijusi, ka tik daudz darbinieku no darba vietām ar pierādījumiem aizved,” norāda VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Izmeklēšanas interesēs šobrīd papildu informācija netiek sniegta. VID vadītāja atzīst, ka dienests joprojām cīnās ar negodprātīgiem darbiniekiem. Ja raugās uz skaitļiem, tad pērn VID Iekšējās drošības pārvalde pret dienesta darbiniekiem uzsākusi 29 kriminālprocesus – iepretim astoņiem kriminālprocesiem 2018. gadā.

VID vadītāja uzskata, ka šāds pieaugums nevar tikt skaidrots kā pēkšņa korupcijas palielināšanās dienestā, bet drīzāk kā mērķtiecīgi centieni šos gadījumus izķert: “Pēdējā laikā dati, uzsāktie kriminālprocesi ir faktiski septiņkāršojušies. Tās operatīvās darbības, šī konkrētā operācija pierāda, cik nopietni mēs attiecamies.”

Asi uz VID paziņojumu par savu negodprātīgo darbinieku aizturēšanu Terehovā reaģējis finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

“Finanšu ministrs līdz šim ir vairākkārt uzdevis VID vadītājai sniegt priekšlikumus korupcijas izskaušanai un muitas darba uzlabošanai, tomēr acīmredzot līdzšinējie pasākumi nav bijuši pietiekami efektīvi, un šodien ministrs šo jautājumu aktualizējis jaunā līmenī,” norāda finanšu ministra padomniece komunikācijas jautājumos Mudīte Grundule.

Reirs uzdevis veikt dienesta izmeklēšanu un piesaistīt neatkarīgos izvērtētājus, kas uzraudzītu dienesta izmeklēšanas caurspīdīgumu.

“Ministrs ir uzdevis VID ģenerāldirektorei nekavējoties veikt dienesta izmeklēšanu par sistemātiskiem pārkāpumiem muitā – izvērtēt atbildīgo personu rīcību, uz izmeklēšanas laiku atstādinot atbildīgās amatpersonas no pienākumu pildīšanas. Tāpat ministrs ir uzdevis valsts sekretārei Baibai Bānei nodrošināt neatkarīgu invertējumu par muitas iestādes procesiem,” saka finanšu ministra padomniece komunikācijas jautājumos.

Jaunzeme noraida ministra kritiku par sliktu pārvaldību un nevēršanos pret korupciju dienestā: “Iekšējā drošības pārvalde ir savos augstumos, un viņi spēj strādāt ar šāda apjoma uzdevumiem. Protams, ka es pildīšu ministra rezolūciju. Veikšu dienesta pārbaudi par šo, bet tie, kas ir vainīgi, tiks saukti pie taisnas tiesas. Attiecībā uz atstādināšanām personas, kas ir vainīgas un kuru vaina tiks pierādīta, viņas ne tikai būs atstādinātas, bet arī aizturētas un arestētas. Un šajā gadījumā mēs runājam par nopietniem pārkāpumiem, kas nav dienesta izmeklēšana vai pārbaudes – tie ir kriminālprocesā izmantojamie ieroči.”

Kuluāros neoficiāli izskanējis, ka finanšu ministrs VID un muitas vadošajos amatos labprāt redzētu sev paklausīgākus cilvēkus.

Konflikts starp galveno nodokļu iekasētāju un Finanšu ministrijas politisko pārraugu ilgst jau sen. Pērn – nepilnu pus gadu pēc Jaunzemes ievēlēšanas VID vadītājas amatā – ministrs ierosināja dienesta pārbaudi pret Jaunzemi. Jau toreiz viņš kritizēja VID vadītāju par sliktu pārvaldību, attieksmi pret uzņēmējiem, kā arī bija neapmierināts ar čeku loterijas organizēšanu.

Tad sekoja rājiena izteikšana par vienu it kā apzināti neierosinātu disciplinārlietu. Jaunzeme toreiz ministra rīcību nosauca par politiskā spiediena izdarīšanu un saistībā ar šo gadījumu vērsās tiesā. Patlaban turpinās lietas iztiesāšana. Savukārt finanšu ministrs Reirs noliedz, ka viņa mērķis būtu nomainīt dienesta vadītāju.