“ABLV Bank” līdz šim no lielajiem noguldītājiem veikusi izmaksu tikai vienam klientam

0 Komentāru
“ABLV Bank” līdz šim no lielajiem noguldītājiem veikusi izmaksu tikai vienam klientam
IEVA LŪKA, LETA

Sarežģītās, skrupulozās klientu un to naudas izcelsmes pārbaužu dēļ pašlikvidācijas procesā esošā ”ABLV Bank” līdz šim veikusi izmaksu tikai vienam atzītajam kreditoram no lielajiem noguldītājiem, kuru summas pārsniedz valsts garantētos 100 tūkstošus eiro, liecina bankas pārstāvja teiktais.

25. oktobrī izziņotā pirmā izmaksa kreditoram, kuram veiktas visas pārbaudes saskaņā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) saskaņoto metodoloģiju, līdz šim arī ir vienīgā šāda izmaksa. Kreditoru pārbaudes saskaņā ar metodoloģiju veic starptautiskā “EY” konsultantu komanda no piecām valstīm, tai skaitā ASV. Šobrīd pārbaudes process uzsākts jau vairākiem simtiem kreditoru.

”Par nākamajām izmaksām pagaidām nevaram precīzi prognozēt, jo “EY” pārbaudes ir neatkarīgas,” skaidroja bankas pārstāvis Jānis Bunte. Par turpmākām izmaksām banka sola sniegt informāciju tās ceturkšņa pārskatos.

Izmaksas uzsāktas Kredītiestāžu likumā noteiktai kreditoru otrajai kārtai, kurā šobrīd ir 865 kreditori ar kopējo atzīto prasījumu apmēru 347 miljoni eiro. Tās ir privātpersonas, kā arī mazie un vidējie uzņēmumi. Tātad vidējā summa vienam kreditoram veido 401 000 eiro. Savukārt 2020. gada pirmajā pusē tiks uzsāktas izmaksas arī lielākajai kreditoru kārtai, kurā šobrīd ir vairāk nekā 2 000 kreditoru ar kopējo atzīto prasījumu apmēru 1,5 miljardi eiro.

Pārbaužu veikšanai kopš šā gada 6. marta, kad FKTK saskaņoja metodoloģiju, “EY” izstrādāja nepieciešamās procedūras, izveidoja pārbaužu speciālistu komandu un apmācīja speciālistus metodoloģijas piemērošanā. Tāpat “EY” ieviesa atbilstošus IT programmu rīkus, izveidoja drošu IT vidi pārbaužu veikšanai un veica testus sistēmu darbības pārbaudei.

Sabiedrība ieviesa visas nepieciešamās atbalsta procedūras. Pārbaužu procesu veido trīs posmi:

1. kreditora izpētes process — identifikācija, patiesā labuma guvēja noskaidrošana, labklājības un naudas līdzekļu izcelsmes analīze, politiski nozīmīgas personas statusa identifikācija;

2. kreditora un ar to saistīto partneru vēsturiski veikto operāciju pārbaude, kas iekļauj kontos veikto maksājumu un darījumu ar finanšu instrumentiem analīzi;

3. kreditora un ar to saistīto partneru pārbaude pret starptautisko (ES, ANO, OFAC) sankciju sarakstiem un iespējamo sankciju prasību pārkāpšanas identificēšana.

Bankas aktīvu apjoms septembra beigās ir 2,36 miljardi eiro, kas ir pilnīgi pietiekams, lai segtu visus kreditoru prasījumus pilnībā.

0 Komentāru