“ABLV Bank” pašlikvidācijā draud pazust pierādījumi par 102,3 miljonu dolāru atmazgāšanu, brīdina “Delna”

1 komentārs
“ABLV Bank” pašlikvidācijā draud pazust pierādījumi par 102,3 miljonu dolāru atmazgāšanu, brīdina “Delna”
Foto: Reuters / Scanpix

Krievijas cietumos nomocītā advokāta Sergeja Magņitska bijusī darbavieta – ASV investīciju fonds – mudina Latviju rīkoties, lai bankas “ABLV” pašlikvidācijā nepazustu pierādījumi par naudas atmazgāšanu tā sauktajā Magņitska lietā. Liela daļa Magņitska atklāto krāpniecisko darījumu esot īstenoti tieši caur ABLV banku. Latvijas banku uzraugs bažas par pierādījumu pazušanu noraida.

Kompānija “Hermitage Capital Management”, kurā strādāja Krievijas korupciju atmaskojušais un vēlāk cietumā mirušais advokāts Sergejs Magņitskis, 21. jūnijā nosūtījusi Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm aicinājumu izmeklēt naudas atmazgāšanu “ABLV Bank”. Par to kompānija ziņojusi arī “Delnai”, kas šo informāciju publiskojusi.

Iesniegums esot reakcija uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas atļauju “ABLV Bank” īstenot kontrolētu pašlikvidāciju. Pastāv risks pašlikvidācijas procesā pazaudēt pierādījumus.

“Hermitage” vērsusies Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestā un Ģenerālprokuratūrā. Liela daļa Magņitska atklāto krāpniecisko darījumu notikusi tieši caur Latvijas “ABLV Bank”.

“Šajā procesā ir iesaistīts starptautisks grupējums, kas nodarbojas ar atmazgāšanu, šī nauda pieder sabiedrībai – faktiski Krievijai nozagta nauda. Sabiedrības interesēs būtu, lai šo lietu izmeklē, sadarbojoties ar partneriem ārzemēs, un pieiet šim nopietni, rūpīgi,” norāda Sabiedrība par atklātību “Delna” direktore Liene Gātere.

Pēc “Hermitage” iesniegumā minētā, izmantojot “ABLV”, kopumā nelikumīgi pārskaitīti 102,3 miljoni dolāru. “ABLV” darbinieki atļāvuši bankā kārtot naudas atmazgāšanas darījumus cilvēkiem, pret kuriem ASV Magņitska lietā tagad ir vērsusi sankcijas.

“Noskaidrot, kas ir šie darbinieki, kas bijuši iesaistīti, saglabāt pierādījumus. Jādod skaidra informācija likvidācijā iesaistītajam personālam, arī bankas darbiniekiem, ka nedrīkst slēpt pierādījumus, jāinformē par atbildību, kas ir uz viņu pleciem,” teic Gātere.

“ABLV Bank” preses sekretārs telefona klausuli nometa, un tā arī neatzvanīja. Savukārt bankas līdzīpašnieks Ernests Bernis jau iepriekš sarunā ar TV3 Ziņām kategoriski noliedza, ka bankā būtu atmazgāta nelegālā nauda: “Ļoti labi zinu, ko esmu, ko neesmu darījis. Esmu pārliecināts, ka nekādu tādu faktu neeksistē.”

Banku uzraugs FKTK e-pastā informēja, ka tam pārsteidzīgi šķiet “Delnas” secinājumi, ka FKTK un vēl vairāku iesaistīto pušu kontroles mehānisms “ABLV Bank” pašlikvidācijas procesā būs tāds, kas ļaus pazust pierādījumiem.

“Īpaši piesaistīta auditorkompānija izstrādās metodoloģiju, saskaņā ar to notiks visu bankas klientu padziļināta izpēte. Sava loma šajā procesā būs arī izmeklējošai grāmatvedības kompānijai, kura iesaistīsies to bankas klientu izpētē, par kuriem auditorkompānijai būs radušās šaubas,” saka FKTK preses pārstāve Ieva Upleja.

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta vadītāja šodien uz telefona zvaniem neatbildēja.

1 komentārs