ES apturējusi kompensāciju izmaksu ražotājiem; kā tas ietekmēs Latviju?

Pievienot komentāru
ES apturējusi kompensāciju izmaksu ražotājiem; kā tas ietekmēs Latviju?
FOTO: LETA

Eiropas Savienība ir apturējusi kompensāciju izmaksu augļu un dārzeņu ražotājiem. Bija paredzēts segt zaudējumus tiem lauksaimniekiem, kurus skāris Krievijas noteiktais embargo. Taču izrādās, ka, piemēram, poļu zemnieki bija pieprasījuši kompensēt tādu apjomu, kas pārsniedz pat kopējo Eiropas Savienības dārzeņu eksportu uz Krieviju.

Kompensāciju izmaksām, tiem ražotājiem, kuri vairs nevar pārdot savas preces Krievijas tirgū, Eiropas Komisija bija atvēlējusi 125 miljonus eiro. Tagad šī summa iesaldēta, jo radušās šaubas par Polijas iesniegto skaitļu patiesumu – tā norādījusi daudz lielāku kompensējamo dārzeņu apjomu. Kompensējamo gurķu daudzums vien pieckārt pārsniedz kopējo ES ikgadējo eksporta apjomu.

Latvijas dārzeņu audzētāji uzskata, ka šāda ”šmaukšanās” un negodīga cīņa par kompensācijām esot bijusi paredzama.

Daudzi Latvijas zemnieki vēl nemaz nebija aprēķinājuši zaudējumus. Tagad, līdz ar krāpšanās nākšanu gaismā ir radušas bažas, ka pašmāju lauksaimniekiem būs jārēķinās ar vēl lielāku birokrātiju atbalsta saņemšanā. Tomēr vienlaikus tagad esot cerība, ka kompensācija tiks sadalīta godīgi.

Eiropas Komisija joprojām ir gatava atbalstīt tos ražotājus, kas Krievijas sankciju dēļ pēkšņi zaudējuši svarīgu tirgu, un jau tuvāko dienu laikā plānots izstrādāt efektīvāku kompensāciju sadales shēmu.