3 komentāri

Ekonomikas ministrija nākusi klajā ar faktiski revolucionāru piedāvājumu, kā samazināt subsidētās elektroenerģijas radīto izmaksu slogu patērētājiem.

Runa ir par tā dēvēto obligātā iepirkuma komponenti (OIK). Ekonomikas ministrija izdomājusi, ka varētu no tās “atpirkties”. Proti, pieciem lielākajiem šo subsīdiju saņēmējiem piedāvāta iespēja uzreiz saņemt vienreizēju kompensāciju apmaiņā pret to, ka tās piekristu būtiski samazināt pašreizējos regulāros valsts atbalsta maksājumus.

Šāds risinājums saskaņā ar Ekonomikas ministrijas aplēsēm ļautu samazināt elektrības cenas un patērētāji nākamajos gados ietaupītu teju 300 miljonus eiro.

EM vēlas, lai elektrostacijas brīvprātīgi atsakās no 75% valsts atbalsta

Gadiem ilgi iedzīvotāju un uzņēmēju elektrības rēķinos ir Obligātās iepirkuma komponentes (OIK) aile, kurā atspoguļota summa, kas jāpiemaksā par elektrību, kas ražota gāzes koģenerācijas un atjaunojamo resursu stacijās.

Līgumi, kas noslēgti ar šiem strāvas ražotājiem, sniedzas nākamajā desmitgadē, kas nozīmē, ka no tā sauktās OIK tik ātri vaļā netiksim. Tomēr Ekonomikas ministrija izdomājusi veidu, kā šo slogu varētu mazināt. Piecām koģenerācijas elektrostacijām izmaksātu kompensācijas, lai tās brīvprātīgi atteiktos no 75% valsts atbalsta.

Tas nodrošinātu, ka patērētājiem tuvākajos gados samazinātos obligātā iepirkuma komponente. Savukārt uzņēmumiem ir iespēja nesaņemt ilgtermiņa peļņu, bet vienā maksājumā saņemt šo pārskaitījumu.

Maksājamo summu ņemtu no “Latvenergo” uzkrājumiem

Vienreizējās kompensācijās kopumā nāktos izmaksāt vairāk nekā 500 miljonus eiro, ko ņemtu no “Latvenergo” uzkrājumiem, bet OIK nākotnes saistību samazinājums darījuma rezultātā būtu nepilni 300 miljoni. Tas ļautu samazināt patērētājiem noteikto OIK maksājumu.

“Ieguvēji būtu visās grupās – gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi, jo kopumā mums šis maksājums samazinātos,” norāda Jānis Patmalnieks, EM Valsts sekretāra vietnieks.

Divas stacijas, uz kurām priekšlikums attiecas, ir “Latvenergo” TEC. Viena pieder “Rīgas siltumam”, bet vēl divas ir privātiem uzņēmējiem, kas par piedāvājumu vēl domā.

Tikmēr uzņēmēju organizācijas cer, ka Ekonomikas ministrijas priekšlikumu izdosies īstenot. Tas atvieglotu apstrādes rūpniecību.

Iecere gan vēl jāvērtē valdībai. Ja to neizdosies realizēt, tad OIK likme paliks pašreizējā līmenī, kas Baltijas valstu vidū ir lielākā.

TOP komentāri

 • fizika
  +2 +2 0

  fizika

  Par to ir jāatbild un jāsedz zaudējumi Eiropas komisijai. Atņemot pasākuma organizētājiem pensijas un zinātniskos grādus.
 • iedzīvotājs
  +1 +1 0

  iedzīvotājs

  Progresīvo ienākumu nodokli ieviesa? Igaunijā, Lietuvā par vienīgo nekustamo īpašumu nav jāmaksā NĪN. Mums taču jāuztur iespējams lielākā ierēdņu varza pasaulē.
 • iedzīvotājs
  +1 +1 0

  iedzīvotājs

  Lai tie, kuru paraksti ir uz līgumiem tagad maksā un jaunajās stacijās, kuras vēl tikai būvē, piemēram, pie Daugavas stadiona koģenerācijas staciju, kuri deva atļauju,lai sedz izmaksas. Bet Tieslietu ministriju vada nacionālie tūdaliņi, kuri, manuprāt, par centiem miesīgu māti pārdos, tāpēc izaugsmes tautai nebūs.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl