Elektrības rēķinu kāpums: “Zemnieku Saeima” pagaidām atsakās no prasības pēc Ašeradena demisijas

0 Komentāru

“Zemnieku Saeima” vismaz pagaidām ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (Vienotība) demisiju neprasīs – tā pēc organizācijas ikgadējā foruma teica tās vadītājs Juris Lazdiņš.

Lauksaimnieku sašutumu izraisījis pēkšņais elektrības rēķinu kāpums pēc bēdīgi slavenās obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas reformas. Zemnieki no ministra cer sagaidīt risinājumu.

Šā gada janvāris daudziem Latvijas lauksaimniekiem atnesa nepatīkamu pārsteigumu – saistībā ar izmaiņām OIK finansēšanas modelī elektrības rēķini pēkšņi pieauga pat par 40 līdz 60%. Kaut Ekonomikas ministrija steigšus sāka meklēt risinājumus, kā rēķinus samazināt, līdz šim tie nav bijuši pārlieku efektīvi. Par to varēja pārliecināties “Zemnieku Saeimas” ikgadējajā forumā, kas notika piektdien, 9. martā.

Jānis Dzenis
lauksaimnieks

Mēs dzirdējām, Ašeradena kungs teica tā, – mums svarīgi bija samazināt elektroenerģijas izmaksas. Ar visu to, kas ir parādīts, izmaksas netiek samazinātas, viņas tiek diferencētas – no viena pārceltas uz otru. Būtībā tas tāds interesants triks ar burvju nūjiņu.

Atis Slakteris
lauksaimnieks, bijušais politiķis

Es no sirds jums novēlu, lai jums izdodas. Varbūt, ka es pirmoreiz mūžā apdomāšu domu nobalsot par “Vienotību”, ja jums izdosies. Tas ir grūti iedomāties, kā bijušajam “Tautas partijas” priekšsēdētājam, bet pagaidām jums vēl tāls ceļš ejams.

Problēmas tieši zemniekus skāra tādēļ, ka daudzi no viņiem lielus elektrības apjomus patērē tikai dažus mēnešus gadā, piemēram, kaltējot novākto ražu, bet lielas jaudas elektrības pieslēgums ir spēkā visu gadu un par to tagad arī jāmaksā. Ekonomikas ministrija piedāvā Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram apstiprināt jaunos noteikumus, kas ļautu zemniekiem šādus lieljaudas pieslēgumus aktivizēt tikai uz dažiem mēnešiem gadā

Ekonomikas ministrs Ašeradens min: “Šodien bija ļoti normāla saruna par to, ka mēs esam sezonāli ražotāji, mēs patērējam pietiekami lielus enerģijas daudzumus, kā mums viņu optimālāk piegādāt. No otras puses, ir “Sadales tīkls”, kuri grib plānot savas jaudas, viņi grib, lai viņiem paziņo, ka ir noteikts periods, kad viņi var izmantot to citur.

Savukārt “Zemnieku Saeimas” vadītājs Juris Lazdiņš atzina, ka progress ir panākts un sarunas jāturpina. Viņš min: “Kamēr Ekonomikas ministrijas strādā pie šiem jautājumiem un redzam, ka viņš diskutē par risinājumiem, tas ir pozitīvi vērtējams un nav pamata pieprasīt demisiju.

Tomēr, ja galarezultāts zemniekus neapmierinās, viņi patur spēkā iespēju tomēr prasīt ministra demisiju.

0 Komentāru