Elektrības rēķini kļūs mazāki – skandālu apvītā OIK no nākamā gada saruks

9 komentāri

Skandālu apvītā elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponente jeb OIK no nākamā gada saruks, tādējādi nedaudz samazinot mūsu elektrības rēķinus.

Valdība šodien lēma par 450 miljoniem eiro samazināt “Latvenergo” pamatkapitālu, lai par šo summu atpirktu subsīdiju saistības no Rīgas lielajām termoelektrocentrālēm.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pērn Latvijas patērētāji savos elektrības rēķinos OIK subsīdijās samaksāja vairāk nekā 230 miljonus eiro. Nereti dzirdam, ka tas ir izšķērdīgs valsts atbalsts zaļās elektroenerģijas ražošanai. Patiesībā zaļā enerģija veido vien daļu no šīm subsīdijām. Lauvas tiesa aiziet, atbalstot gāzes koģenerācijas stacijas. Lielākais subsīdiju saņēmējs ir “Latvenergo”, kam patērētāji piemaksā par Rīgas lielajām termoelektrocentrālēm.

Ekonomikas ministrija ir nākusi klajā ar risinājumu, kā OIK no nākamā gada samazināt, un valdība otrdien, 21. novembrī, atbalstīja būtisku šā plāna soli.

Valsts kā “Latvenergo” īpašniece no energokompānijas pamatkapitāla izņems 450 miljonus eiro. Savukārt pēc tam valsts šo pašu summu pārskaitīs atpakaļ uzņēmumam, atpērkot no Rīgas termoelektrocentrālēm 75% no OIK saistībām.

Pēc būtības šis grāmatvedības manevrs nozīmē, ka par paša “Latvenergo” līdzekļiem valsts patērētāju vietā samaksās par OIK un uzņēmums subsīdijās saņems mazāku summu uzreiz, nevis lielāku summu ilgākā termiņā.

Ekonomikas ministrija sola ieguvumus gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem.

ARVILS AŠERADENS
ekonomikas ministrs

Atpērkot lielāko daļu saistību, sagaidāmais OIK izmaksu samazinājums kopumā sabiedrībai nākamgad būs tuvu 29% un mājsaimniecībām tas varētu būt ne mazāks kā 8%. Lielākajā daļā gadījumā tie būs 10%.

Aprēķināts, ka nākamgad vidējais OIK maksājums par kilovatstundu samazināsies no 2,68 līdz 2,58 centiem, bet 2020. gadā – līdz 2,49 centiem.

Tiesa, elektrības rēķina samazinājums visiem nav garantēts, jo OIK maksājumu plānots diferencēt.

Uldis Bariss
“LATVENERGO” KOMERCDIREKTORS

Katram tas būs nedaudz atšķirīgi – parādīsies fiksētā un mainīgā komponente. Patlaban ir skaidri zināms, ka lielai daļai samazināsies, bet pateikt individuāli katram nevar. Ja patēriņš būs vismaz 85 kilovatstundas vienfāzes pieslēguma gadījumā, rēķins samazināsies.

Lai izvairītos no lielākiem rēķiniem, patērētājiem ir vērts pārliecināties par savas pieslēguma jaudas pamatotību.

Vienlaikus “Latvenergo” arī turpmāk saņems OIK subsīdijas, taču tie būs vien 25% sākotnējās summas, kas esot pietiekami, lai termoelektrocentrāles būtu konkurētspējīgas.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl