Eksperts: “Latvenergo” padomes nomaiņa bijusi nepamatota

5 komentāri

Lēmuma pēkšņi mainīt Latvijas vērtīgākā uzņēmuma “Latvenergo” padomi izraisījis skandālu enerģētikas nozarē. Nozares atbildīgais ekonomikas ministrs to pamato ar padomes vilcināšanos svarīgu lēmumu pieņemšanā. Tikmēr eksperti situāciju vērtē kā ārprātu ar bēdīgām sekām, arī pieļaujot, ka tās veiktas iespējamās biznesa interesēs.

Trešdien, 19. jūnijā, bija pēdējā darba diena “Latvenergo” padomei, jo jaunākais dienesta ziņojums tās līdzšinējā darbībā esot atklājis trūkumus, tāpēc Ralfa Nemiro (“KPV LV”) vadītā Ekonomikas ministrija lēma atlaist visus piecus padomes locekļus. Nemiro saka, ka vēlējies no padomes aktīvāku rīcību “Sadales tīkla” tarifu mazināšanā, pārmetot, ka padome sākusi ātrāk rīkoties tikai pēc finanšu un ekonomikas ministru iesaistes. Otrkārt, – padome ilgstoši neesot spējusi ievēlēt piekto valdes locekli, apgrūtinot valdes darbu. Tomēr iemesli, kāpēc tā bijis, ministru nav interesējuši.

“Negrib analizēt tieši šos te mērķus jeb iemeslus, kāpēc iepriekšējos periodos tas ir bijis tā, man pagātne ne tik daudz interesē, mēs skatāmies vairāk uz nākotni,” pauda Nemiro.

Atlaistās padomes pārstāve Baiba Rubesa LNT Ziņām uzsvēra, ka labas pārvaldības būtība ir tā, ka nenotiek ātri pagriezieni bez šausmīgi nopietna pamatojuma, bet šajā gadījumā uzrādītie argumenti vērtējami par ačgārnu interpretāciju. Rubesa atklāja, ka pērn bija iezīmēts ceļš, kā mazināt tarifus, tomēr tas nav tik vienkāršs process, ņemot vērā, ka no “Latvenergo” peļņas valsts makā ik gadu ieripo lielas dividendes.

“Tas, ka ministram šķiet, ka neesam to izdarījuši pietiekami ātri, nu lai tā būtu… Viņa viedoklis, bet patiesībā viņš nekad nav apsēdies ar padomi un runājis par to lielo bildi. “Latvenergo” ir kuģis, ko nevar vienkārši mētāt. Ja tādi pāris Jelgavas juristi ienāk pa durvīm ekonomikas ministrijā un domā, ka viņi tagad manīs maršrutu, es tikai varu ļoti ieteikt paskatīties uz konsekvencēm,” norādīja Rubesa.

Valdes locekļa atlaišana kavējas, jo par kandidātiem trīs mēnešus gaidīts drošības dienestu atzinums. Pēkšņi atlaistās “Latvenergo” padomes vietā tik pat pēkšņi iecelta pagaidu padome ar ekonomikas ministram pietuvinātiem cilvēki.

Vaicāts, vai ieceltajiem cilvēkiem, starp kuriem ir personīgo bankrotu piedzīvojuši mārketinga speciālisti, Krievijas baņķierus pārstāvošs finansists, ministra biroja vadītāja ar pieredzi medijos un mārketingā, var uzticēt pārvaldīt 1,7 miljardu eiro vērtu uzņēmumu, Nemiro atbild: “Absolūti var uzticēties.” Arī reputācijas risku neesot. Tomēr uz situāciju asi reaģējis premjers, kurš Nemiro lēmumu kritizējis un pieprasījis paskaidrojumus. Ministrs paskaidrojumus sniedzis, uzsverot, ka nākamā pamata padome tikšot iecelta konkursa kārtībā atbilstoši OECD labas pārvaldības prasībām. Nav gan zināms, kad. Par “Latvenergo” pagaidu padomes priekšsēdētāju ievēlētais ministra padomnieks Pāvels Rebenoks, kurš iepriekš bija iesaistīts “Olainfarm” mantinieču skandālos, bet no uzņēmuma padomes priekšsēdētāja krēsla izgrūsts pēc konkurējošo akcionāru sapulces busiņā, uzskata, ka “Latvenergo” padomes atlaišana bijusi tiesiska.

“Es varu pateikt, ka šaubām un bažām nav pamata, tāpēc, ka process, procedūra un lēmums, ko akcionārs ir pieņēmis, ir neapšaubāmi tiesisks, jo citas iespējas nebija, ņemot vērā, ka parādījies tas dienesta ziņojums un informācija, kas tajā iekļauta. Es uzskatu, ka ministram nebija citas iespējas,” pauda Rebenoks.

Tikmēr par “Latvenergo” padomes straujo maiņu šokēts labas pārvaldības eksperts Andris Grafs. Viņš uzskata, ka šo situāciju nevar atstāt, jo atlaišana bijusi nepamatota.

Grafs uzskata, ka Ministru prezidentam būtu jāvērtē ekonomikas ministra atbildība un atbilstība amatam, jo notikušais “Latvenergo” izskatās pēc spēles vai slēptas shēmas, lai panāktu kādu interešu īstenošanu caur “Latvenergo”.