Eksperti: Nodokļu reformas dēļ nodokļos zaudēts 1% no IKP

2 komentāri

Kopš 2017. gadā īstenotās nodokļu reformas nodokļu ieņēmumos ik gadu zaudēts aptuveni 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tā secinājuši Fiskālās disciplīnas padomes eksperti.

Viena no būtiskām nodokļu reformas izmaiņām bija lēmums ieviest uzņēmuma ienākuma nodokļa nulles procentu likmi reinvestētajai peļņai. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) 2019. gada dati liecina, ka 145 miljonu eiro vietā deviņos mēnešos gūti 20 miljoni eiro.

Kopējā gada prognoze pārskatīta, taču jau tagad skaidrs, ka arī 100 miljonus eiro iegūt diez vai izdosies. Būtisko šī un arī citu nodokļu neizpildi nespēj pilnībā kompensēt pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi, kopējo budžetu vienīgi pozitīvi ietekmē augušie algu nodokļu ieņēmumi.

“Pēc mūsu novērtējuma – mēs varam just reformu rezultātu vairākus gadus, nevar precīzi pateikt, cik – minimums trīs. Mēs uzskatām, ka katru gadu tiek zaudēts apmēram 1% no IKP. Reformu rezultātā. Protams, tā nav laba ziņa, bet neko nevar darīt. Principā piekrītam valdības nostājai nesasteidzināt nākamo nodokļu reformu, jo nepieciešama stabilitāte,” skaidro Fiskālās disciplīnas padomes locekle Inna Šteinbuka.

Lai gan fiskālās disciplīnas padome uzskata, ka arī nākamgad Latvijā atsevišķi nodokļi tiks iekasēti zemākā apmērā nekā plānots, Finanšu ministrija nākamgad uzņēmuma ienākuma nodokļa ieņēmumus plāno lielākus.