Eksperti brīdina, ka būvniecības jomai draud pārkaršana

2 komentāri

Ēnu ekonomika būvniecības nozarē kļūst mazāka, tā vismaz uzskata paši celtniecības nozares pārstāvji jaunākajā uzņēmēju aptaujā. Vienlaikus eksperti norāda, ka būvniecībā parādās pārkaršanas pazīmes.

Otrdien, 14. maijā, prezentēts jaunākais bankas “Citadele” indekss, kurā regulāri aptaujā uzņēmumu vadītājus un īpašniekus, lai gūtu priekšstatu par viņu noskaņojumu. Šoreiz īpaša uzmanība pievērsta būvniecībai.

“Būvniecības nozare jūtas labi. Ja skatāmies uz uzņēmēju noskaņojumu, tas ir viens no augstākajiem pēdējo piecu, sešu gadu laikā. Mēs jau to varam salīdzināt ar pirmskrīzes laiku,” tā TV3 Ziņām norādīja bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Paši būvnieki uzskata, ka ēnu ekonomikas īpatsvars nozarē sarūk. Arī par šo aspektu celtnieki salīdzinājumā ar citām nozarēm ir optimistiskāki.

“Mums ir sanācis ieviest elektronisko darbalaika uzskaiti. Vienlaikus no šā gada beigām būvniecība būs pirmā nozare, kur stājās spēkā ģenerālvienošanās,” pauda “A.C.B.” uzņēmumu grupas operatīvais vadītājs Armands Sviķis.

Konkrētā vienošanās ļaus darba devējiem maksāt mazāku virsstundu likmi, ja nozarē būtiski palielināta minimālā alga.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis norādīja: “Protams, mēs ceram, ka šī ģenerālvienošanās palīdzēs izlīdzināt nevienlīdzību, bet jābūt arī valsts atbalstam ilgtermiņa plānošanā.”

Eksperti atzīmē, ka nozarē vērojamas pārkaršanas pazīmes. Finansējuma apmērs būvniecībā ir ļoti svārstīgs, kas nozīmē, ka lieli kāpumi mijās ar būtiskiem kritumiem. Pamatā to iespaido lielie publiskie pasūtījumi, un patlaban sasniegts cikla augšējais posms. Lai izvairītos no milzu svārstīguma, valstij būtu jādomā par nozares stabilizāciju un vienmērīgu projektu attīstību pa gadiem.