Eksperti 2015. gadu Latvijai ekonomikai vērtē kā mēreni pozitīvu

0 Komentāru
Eksperti 2015. gadu Latvijai ekonomikai vērtē kā mēreni pozitīvu
(Foto: LETA)

To būtiski ietekmēs naftas un līdz ar to vairāku citu energoresursu  zemās cenas. Tas Latvijas iedzīvotājiem kompensēs pieaugošās elektrības izmaksas. Bet Latvijas uzņēmēju dzīvi turpinās apgrūtinās sankciju skartās Krievijas ekonomika.

Latvijas iedzīvotāji varēs nedaudz uzelpot. Lai arī dārgāka kļūs elektrība, to, pateicoties nokritušajām naftas cenām, ar uzviju kompensēs lētāka degviela, gāze un siltums. Dārgāku nesola arī pārtiku. Turklāt pieaugs minimālā alga un eksperti prognozē arī citu algu kāpumu, kas gan nebūs tik straujš kā 2014.gadā.

”Uz 2014. gadu darba algas daudz kur tika palielinātas, bet gads izrādījās grūtāks. Viņas netika mazinātas. Tas nozīmē, ka uzņēmēji būs daudz piesardzīgāki un centīsies tomēr algas necelt. Un varbūt arī skatīsies, protams, attiecībā uz pieņemšanu darbā uzmanīsies, bet bezdarbs turpinās mazināties,” vērtē Investīciju bankas “Prudentia” partneris Ģirts Rungainis.

Eksperta skatījumā, bezdarba rādītājs, kas novembrī bija sasniedzis 8,3%tus, mazināsies arī uz aizbraukušo rēķina. Bet darbu arvien vairāk cilvēki sev atradīs pamatā Rīgas apkaimē.

SEB Bankas ekonomists Dainis Gašpuitis norāda: ”Redzēsim, ka bezdarbs ir reģionāla parādība. Rīgas reģionā jau tagad zems, varētu samazināties vēl vairāk, bet noteiktos reģionos būs pietiekami augsts.”

Naftas cenām eksperti prognozē stabilizēšanos, taču tā nekāps līdz iepriekšējo gadu līmenim. Līdz ar to samazināsies uzņēmēju izmaksas un tas daļai ļaus apmierināt prasības pēc lielākām algām. Savukārt pārtikas cenas 2015.gadā Latvijā varētu svārstīties dažu procentu robežās.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe: ”Galvenajiem pārtikas produktiem cenas paliks apmēram šādā pašā līmenī, pieaugt nav pamata praktiski nekam, varbūt ka dažiem pat samazinās. Piens un graudi maksā mazāk kā iepriekš, un tā cenas nav augstas, graudi ir izejmateriāli gan maizei, gan lielu daļu sastāda gaļas, olu ražošanas, tad cerības, ka olas un gaļa nebūs dārgāki, vai pat lētāka.”

Zema ir arī inflācijas prognoze  – 1,2 līdz 1,4%. Analītiķi prognozē, ka cilvēki vēlēsies tērēt arvien vairāk, un tas būs galvenais balsts Latvijas ekonomikas mēreni pozitīvajai izaugsmi, kas tiek prognozēta ap 2,7% apjomā. Tikmēr eksportētājiem 2015. gads solās būt sarežģīts, īpaši tas attiecas uz desmito daļu visa eksporta, kas saistīta ar krīzē slīkstošo Krievijas tirgu.

”Viss šis te apjoms nepazudīs, viņš mazināsies un mazināsies uzņēmēju peļņa. Kaut kādiem Latvijas iedzīvotājiem, kas strādā Krievijā, mazinās ienākumi,” uzskata Ģirts Rungainis.

Savukārt Dainis Gašpuitis prognoze ir šāda: ”Eiro zona turpinās atgūties, bet nekas straujš nav, pozitīvs nav sagaidāms, kas nozīmē to, ka daļa varētu nedaudz eksports šajā virzienā pieaugt, bet ne tik būtiski, lai kompensētu visus tos negatīvos efektus, kas būs sagaidāms austrumu pusē.”

Uz Latviju pirmajā pusgadā būs arī liels spiediens saistībā ar Eiropas prezidentūru, jo šajā periodā būs jāpārskata visas sankcijas pret Krieviju. Bet uzņēmēju un iedzīvotāju maciņus papildu neapgrūtinās kredītu maksājumi.

SEB Bankas analītiķis Andris Lāriņš: ”Arī nākošajā gadā izskatās, kad nedraud maksājumu pieaugums par kredītiem, jo kaut vai tie paši notikumi Krievijā, naftas cenu kritums pasaulē nozīmē, ka Eiropas centrālā bankai būs jādomā par pasākumiem, kas balstīs tirgu. Un tas nozīmē, ka viņi nedomās par to, ka būtu jāceļ procentu likmes.”

Pasaulē analītiķi prognozē dolāra vērtības pieaugumu, tomēr tas ne tuvu nebūs tik straujš, lai spētu pilnībā izsvilpt guvumus, ko sniegs zemās naftas cenas.

0 Komentāru