Ekonomisti: Latvijas neiekļaušana “pelēkajā sarakstā” ir labs signāls investoriem

3 komentāri
Ekonomisti: Latvijas neiekļaušana “pelēkajā sarakstā” ir labs signāls investoriem
REUTERS / SCANPIX

Pasaules centrālās organizācijas naudas atmazgāšanas apkarošanai Finanšu darījuma darba grupas (FATF) lēmums neiekļaut Latviju tā dēvētajā “pelēkajā sarakstā” ir labs signāls investoriem, aģentūrai LETA atzina ekonomisti.

Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš FATF lēmumu vērtēja kā labu ziņu, kas mazinās negatīvos riskus Latvijas ekonomikas izaugsmei šogad un būs pozitīvs signāls gan ārvalstu investoriem, gan vietējiem uzņēmējiem.

“Swedbank Latvija” galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija piebilda, ka pozitīvo ziņu un neskaidrības atkāpšanās rezultātā noskaņojums gan ārvalstu investoru, gan vietējo uzņēmēju, gan arī patērētāju vidū var kļūt pozitīvāks. “Nav noslēpums, ka tas, kas ir labi investīcijām, ir arī labi ekonomikas izaugsmei. Taču iespējamā iekļaušana “pelēkajā sarakstā” bija tikai viens no faktoriem, kas kavējis straujāku ekonomikas izaugsmi. Lēnākus Latvijas izaugsmes tempus noteica un arī tuvākajā nākotnē noteiks pasaules ekonomikas vājums, ar tirdzniecības kariem, “Brexit” un koronavīrusu saistītie riski, kā arī neveiksmīga attīstība atsevišķos sektoros,” teica Zorgenfreija.

Atgādinot, ka, lai izvairītos no nokļūšanas sarakstā, tika pieliktas milzums pūļu un progress sistēmas sakārtošanā bija acīmredzams, “SEB bankas” ekonomists Dainis Gašpuitis uzsvēra, ka tomēr garantijas neiekļaušanai nebija, jo pastāvēja arī politisku lēmumu iespējas. Tādēļ šis rezultāts ir vērtējams kā likumsakarīga veiksme.

“Tas ir ļāvis izvairīties no nevajadzīgu risku uzņemšanās un spekulēšanas par iespējamā lēmuma ietekmi uz ekonomiku, arī par spīti tam, ka atsevišķu valstu iekļaušana šajā sarakstā tieši nosakāmu ietekmi uz šo valstu ekonomikām nav atstājis. Jebkurā ziņā iekļūšana sarakstā nebūtu bijusi vērtējama kā pozitīvs signāls ekonomikai, jo spiediens uz finanšu sistēmu, kas pēc tam tālāk rezonētu uz ekonomiku tikai augtu,” savu viedokli skaidroja Gašpuitis.

“SEB bankas” ekonomists vienlaikus norādīja, ka patlaban galvenais ir turpināt sakārtot sistēmu, jo pastiprināta uzmanība Latvijai tiks saglabāta. Tajā pašā laikā tikpat sparīgi būtu jāturpina darbs pie niansēm, kur atbilstība vēl pieklibo. “Tā kā var sagaidīt, ka stress sistēmā nedaudz noplaks, primārajam fokusam būtu jākļūst straujo pārmaiņu radīto nesamērību un pārspīlējumu izskaušanai, lai finanšu sistēma varētu efektīvāk balstīt ekonomiku,” uzsvēra eksperts.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka FATF lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu “pelēkajā sarakstā”. Šonedēļ Parīzē notika FATF plenārsesija, kuras laikā tika lemts par Latvijas iekļaušanu valstu sarakstā, kurās ir konstatēti stratēģiski trūkumi naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanā jeb tā saucamajā “pelēkajā sarakstā”.

FATF secinājusi, ka Latvija ir izveidojusi stipru un noturīgu finanšu noziegumu novēršanas sistēmu, tāpēc valsts netiks pakļauta pastiprinātai uzraudzībai jeb iekļaušanai tā dēvētajā “pelēkajā sarakstā”.

Ar šo lēmumu Latvija ir pirmā “Moneyval” pārraudzībā esošā dalībvalsts, kura sekmīgi izpildījusi visas FATF 40 rekomendācijas. “Moneyval” ir FATF asociētais biedrs. Turpmāku Latvijas progresa uzraudzību saskaņā ar esošajām procedūrām veiks FATF reģionālā institūcija “Moneyval”.
3 komentāri