Ekonomisti: koronavīrusa ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību patlaban nejūt

2 komentāri
Ekonomisti: koronavīrusa ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību patlaban nejūt
SIPA / SCANPIX

Koronavīruss kļūst ne tikai par veselības, bet arī ekonomisku problēmu. Vīrusa straujā izplatība atstājusi ietekmi arī uz starptautiskajām biznesa saitēm.

Koronavīrusa ekonomiskā ietekme, protams, vistiešākajā veidā skar tieši Ķīnu, taču tā ir būtiska daļa visas pasaules ekonomikas, tāpēc ietekme pastarpināti jūtama arī starptautiski.

Latvijas Bankā (LB) norāda, ka savā ziņā situācija ir līdzīga ir divtūkstošo gadu sākumā esošajai, kad plosījās akūtās elpošanas sistēmas sindroms (SARS), tomēr – patlaban Ķīnas ekonomika ir vairākkārt lielāka. “Skaidrs, ka ietekme uz pasaules ekonomiku kopumā būs lielāka, papildus ir arī tiešā ietekme, jo vīruss izplatās arī citviet pasaulē,” uzskata LB starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes padomnieks Andris Strazds.

Patlaban vislielāko ietekmi izjūt transporta, viesmīlības un tūrisma nozare. Panika šādās reizēs esot ir neizbēgama blakusparādībā, tāpēc samazinās gan pārvadājumu, gan ceļotāju skaists. Tāpat iespējami kādi ražošanas ķēžu pārrāvumi, piemēram, auto industrijā, nesaņemot daļas no Ķīnas.

Savukārt uz Latviju tieša ietekme patlaban neesot saskatāma. “Tā pastarpinātā ietekme, es domāju, arī noteikti ir neliela. Mēs noteikti runājam par ciparu aiz komata,” pārliecināts ir Strazds.

Līdzīgās domās ir bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš – globāli jau tā visai stagnējošajai ekonomikai varētu pat draudēt ieslīgšana recesijā, taču uz Latviju ietekme vēl nav jūtama.

“Skaidrs, ka gadījumā, ja vīruss attīstās Eiropā tālāk, tad sākumā mēs to varētu just caur tūrismu, aviāciju un tādām nozarēm. Nākamais solis, protams, ir rūpniecība. Ļoti liela neskaidrība ir arī par patērētāju uzvedību. Šobrīd jau ir runas par lielu pasākumu atcelšanu, arī Itālijā. Visticamāk, tas tikai turpināsies, tad jau ir ietekme arī uz pakalpojumu nozari,” TV3 ziņām norāda bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Ekonomisti gan atzīmē, ka patlaban koronavīrusa ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību ir ļoti grūti precīzi prognozēt. Gluži vienkārši nav zināms, cik plaša un ilga būs tā izplatība.

2 komentāri