Ekonomisti: Algu pieauguma ātrums ir lielāks nekā ekonomikas spēja nopelnīt un uzņēmumu spēja investēt

1 komentārs

Uzņēmēji arvien skaļāk runā par darbaspēka trūkumu Latvijā. Šo tendenci apstiprina arī pirms svētkiem publicētais jaunākais bankas “Citadele indekss”, kurā tiek apkopots uzņēmēju viedoklis par procesiem ekonomikā.

Par darba roku trūkumu sūdzas visās nozarēs, arī informāciju tehnoloģijās, kur vidējā alga ir viena no lielākajām Latvijā.

Ņemot vērā straujo ekonomikas izaugsmi, Latvijas uzņēmēju noskaņojums sasniedzis pēdējos piecos gados augstāko līmeni. Taču vismaz vienā sadaļā bažas pēdējo divu gadu laikā strauji aug.

Uzņēmumi saka, ka problēmas atrast darbiniekus aug. Tās nozares, kur visizteiktāk ir problēmas, ir rūpniecība, būvniecība, transports un viesnīcu-restorānu bizness. Bet tas jautājums ir aktuāls visās nozarēs.

Ar šo problēmu saskaras arī nozares, kur alga ir krietni virs vidējā līmeņa valstī. Spilgts piemērs ir IT joma, kur vakanču ir vairāk nekā potenciālo darba roku.

IT uzņēmumi nākamos programmētājus pārvilina no citām profesijām. Jaunajām iemaņām tiek mācīti žurnālisti, mūziķi un citi interesenti, kuriem šobrīd maksā mazāk. Tā kā politiski pieņemts lēmums darba rokām no trešajām valstīm plaši durvis vaļā nevērt, uz profesionālo pārkvalifikāciju tiek likts akcents arī valsts līmenī.

Tikmēr ekonomisti uzsver, ka algu pieauguma ātrums, kas šobrīd ir ap 8% gadā, ir lielāks nekā ekonomikas spēja nopelnīt un uzņēmumu spēja investēt. Ja situācija turpināsies, šādi tikšot noēsts nākotnes potenciāls.

1 komentārs