Ekonomikas izaugsme bremzējas: atšķirībā no iepriekšējiem gadiem Latvijas IKP aug lēnāk nekā Igaunijā un Lietuvā

1 komentārs
Ekonomikas izaugsme bremzējas: atšķirībā no iepriekšējiem gadiem Latvijas IKP aug lēnāk nekā Igaunijā un Lietuvā
PICTURE ALLIANCE/SCANPIX

Ekonomikas izaugsme bremzējas. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem Latvijā šobrīd iekšzemes kopprodukts (IKP) aug lēnāk nekā Igaunijā un Lietuvā. Tā secina eksperti, raugoties uz jaunāko statistiku.

Šā gada otrajā ceturksnī IKP apjoms, vērtējot gada griezumā, ir palielinājies par 2%, kas ir nedaudz vājāk, nekā liecināja pirms mēneša publicētais ātrais novērtējums. Ar šādu tempu Latvija no līderes izaugsmes ziņā kļuvusi par vienu no visgausāk augošajām ekonomikām Austrumeiropā. Attīstības tempu samazināšanos noteicis faktoru kopums.

“Protams, mēs varam runāt, ka ir sabremzēšanās, bet tas nav nekas negaidīts, jo izaugsme palēninās kopumā pasaulē un kaimiņvalstīs, bet Latvijā 2. ceturksnī ir vājāka nekā reģionā un Baltijā. Tur parādās gan ārējās vides ietekme – zemāki apstrādes rūpniecības pieaugumu tempi, gan vienreizēji faktori kā kritums transporta nozarē. Parādās arī finanšu sektora ietekme, vairāki vienreizēji faktori, kas parādās tieši 2. ceturksnī,” saka Finanšu ministrijas pārstāve Ieva Vēja.

Arī citi ekonomisti prognozē, ka šogad un arī nākamgad ekonomikas pieaugums Latvijā būs gauss, taču situāciju arī neesot vērts lieki dramatizēt. Pasaules ekonomikā arī šobrīd ir sarežģīts laiks, taču par krīzi runāt esot pāragri un aiznākamgad izaugsme jau atkal varētu kļūt straujāka.