Eiropas Komisija grib risināt bezdarba problēmu Latvijā

1 komentārs
Eiropas Komisija grib risināt bezdarba problēmu Latvijā
(Foto: LETA)

Eiropas Komisija sola piešķirt vērienīgu naudas summu, lai ar inovatīviem risinājumiem mazinātu augsto jauniešu bezdarbu visās Savienības dalībvalstīs. Jaunatnes forumā šonedēļ Rīgā tika sākts darbs pie dažādu programmu izstrādes, kuru gala versija tiks prezentēta Austrumu partnerības samitā Rīgā maijā. Esot cerība beidzot arī Latgales depresīvo statistiku uzlabot.

Noticot politiķu skandētajam, ka krīze Latvijā ir beigusies, divdesmit piecgadīgā Oksana atgriezās no Anglijas atpakaļ Rēzeknē. Ir vīlusies. Bez darba nu jau vienu gadu. Tikko par bezdarbnieku kļuvis vēl arī viņas vīrs. Izmisums liels – šai jauniešu ģimenei jārūpējas par sešgadīgo bērnu. Oksanai ir profesionālā menedžmenta izglītība, bet nevar atrast darbu Rēzeknē pat veikalā. Katru mēnesi piesakās uz 20 vakancēm.
”Neviens tā arī nav atbildējis. Cik es saprotu, ja tev ir paziņas, pazīstami, kas var palīdzēt iekārtot, tā tu tiksi, bet tā tu pats, ja vēl pasaki, ka tev ir mazs bērns, nav darba pieredzes, tā paldies,” skaudro situāciju apraksta Oksana – bezdarbniece no Rēzeknes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Uzņēmēju motivēšanai darbā vismaz uz gadu pieņemt jauniešus bez pieredzes, šonedēļ sākta programma Jauniešu garantijas, kad daļu no algas maksās valsts – 160 eiro mēnesī, bet pārējo maksās uzņēmēji. Šim mērķim valstij pietiks naudas subsidēt pustūkstoti jauniešu visā Latvijā. Latgales uzņēmēji gan esot ļoti grūti pierunājami iesaistīties šajā programmā.

”Darba devējam ir atbildība, par viņu vēl daudz jāmaksā, visi nodokļi ir jāmaksā, šeit tā mūsu daļa, ko maksā aģentūra, ir ļoti, ļoti maza, un līdz ar to darba devēji negrib un neiesaistās šajā pasākumā. Pagājušajā gadā mēs arī to plānu neizpildījām,” stāsta NVA Rēzeknes filiāles vadītāja Ināra Šindarjova.

Turklāt šī ir programma ir tikai jauniešiem ar augstāko un profesionālo izglītību, taču bezdarba īpatsvara problēma ir citviet. No visiem 17 tūkstošiem jauniešu bezdarbnieku vecumā līdz 29 gadiem ir tieši ar pamata un vidējo izglītību. Tamdēļ viņiem atliek vien gaidīt Eiropas Komisijas inovatīvo piedāvājumu visas Savienības jauniešu bezdarba mazināšanai. Tos prezentēs maijā Rīgā.

”Šis ir ļoti konkrēts mēģinājums strādāt ar lauku jauniešiem, kuri šobrīd nestrādā, kuri nemācās, kuri īstenībā neparādās Nodarbinātības valsts aģentūras uzskaitē kā bezdarbnieki, un tamdēļ ļoti svarīga projekta sastāvdaļa ir sadarbība ar vietējām pašvaldībām, sadarbība ar vietējām jauniešu organizācijām,” norāda Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.

Eiropas Komisija ir apņēmības pilna lauzt apburto loku – jaunieši nevar atrast darbu, ja nav nepieciešamās prasmes un pieredzes. Tiek solīti arī plaši stimuli jauniešiem dibināt savus uzņēmumus, stipendijas braukt mācīties biznesa prasmes uz citām dalībvalstīm.

Eiropas Komisijas pārstāvis Antonio Silva Mendes: ”Aprēķini rāda, 1.2 procenti no visas Eiropas Savienības iekšzemes kopprodukta ir apjoms, kas ir potenciāli zaudētais jauniešu bezdarba dēļ. Ja mēs atgrieztu viņus darba tirgū, IKP dalībvalstīs kāptu par 160 miljardiem eiro gadā. Tātad tā ir ne tikai sociāla problēma, bet arī ekonomiska problēma.”

Šobrīd Latvijā visvairāk bez darba ir tādu jauniešu, kuru pēdējā nodarbošanās bija palīgstrādnieks, veikala pārdevējs, viesmīlis, būvstrādnieks, pavārs un ceļa būves palīgstrādnieks.

TOP komentāri

  • Ex
    0 0 0

    Ex

    Būtu labi ja jaunie gurķi bez savām tiesībām ar atcerētos par saviem pienākumiem.Tas tā no pieredzes.Un tā jevropas naudas tērēšana ir diezgan slidena,apmāci Tu viņu,bet šis aiztinas pie britiem utt,ja nav obligāti jaatstrādā vietējām vajadzībām ,tad lielu labumu vietējiem tas nedos,jo visādu menedžeru utt te ir kā biezs.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl