Eiro viltotājiem nekādi neizdodas viltot vācu ērgli

Komentāri

”No vācu ērgļa, kas attēlots Vācijas eiro monētas reversā, viltotājiem nereti vien tāds sikspārnis sanāk,” stāsta Latvijas Bankas Naudas tehnoloģiju daļas vadītājs Andris Tauriņš, norādot, ka eiro viltotāji vairāk mēģina atdarināt banknotes, nevis monētas. Proti, monētu atdarināšana viltotājiem nevedas.

Ja latu ēras laikā visvairāk viltotāji bija iecienījuši atdarināt monētas, tad ar eiro ir tieši pretēji – līderpozīcijā ir banknotes. Tāda tendence esot vērojama visā eirozonā, skaidro Latvijas Bankā. Vēl aizvien lielāko daļu jeb aptuveni 80% viltojumu izgatavo itāļi.

Pašmāju ”amatnieki” savulaik ir kaluši divlatnieku viltojumu, un tagad ir centušies tirgū iepludināt pa kādai eiro monētai ar Mildas attēlu. Tomēr kvalitāte jeb, pareizāk sakot, tās neesamība ātri vien likusi manīt, ka monēta nav īsta. Līdzīgi ir ar importa viltojumiem, kas nonākuši Latvijā. Visizplatītākās ir eiro monētas ar ērgļa attēlu aversā. Vācu gramatikas nezināšana un citas paviršības iegāzušas arī šo eiro monētu atdarinātājus.

Visbiežāk viltojumi Latvijā nonāk līdz ar tūristu plūsmu, bet ir arī gadījumi, kad viltoto eiro izplatītāji apzināti cenšas iemainīt viltojumus vietās, kurās nav naudas skeneru. Tas notiek, dodot liela nomināla banknotes par maziem pirkumiem.

Visvairāk viltojumu fiksēts Rīgā un Dobelē, bet līdz šim vēl neviens eiro viltojums nav konstatēts Talsos, Balvos un Preiļos.

Jau rakstījām – pēdējos trīs mēnešos Latvijā būtiski pieaudzis eiro viltojumu skaits. Visvairāk viltojumu izgatavo Itālijā, bet bieži vien viltojumi Latvijā ieplūst arī no Lietuvas. Policija līdz ar Lietuvas pievienošanos eirozonai nākamgad prognozē krasu pieaugumu eiro viltošanas jomā.

Kopumā šogad naudas viltotājiem izdevies apgrozībā iepludināt aptuveni 42 tūkstošus eiro. Latvijā 11 mēnešu laikā ir izplatītas 441 piecdesmit eiro viltota banknote. Otra populārākā ir 20 eiro banknote, tādas Latvijā ir izplatītas 274, bet trešajā vietā ir 100 eiro banknotes.

Lasi vēl