Komentāri

Graudu cenu straujais kritums un nelabvēlīgi laika apstākļi nav ļāvuši nozarei iegūt prognozēto peļņu, tāpēc graudu audzētāji lūdz finansiālu atbalstu no valsts.

Šī gada sākumā kailsals sabojāja ziemājus, tāpēc daudzi zemnieki pavasarī tos pārsēja. Turklāt slikto laika apstākļu dēļ novāktos graudus nācās arī papildu kaltēt – tas nozarei esot radījis papildu 75 miljonu eiro izmaksas. Graudkopji uzskata, ka nozare piedzīvo ļoti strauju lejupeju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

VAKS valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons:
Graudkopība Latvijā saistīta ar pasaules cenām, kas ir ļoti svārstīgas un šogad situācija ir tāda, ka Latvijā gads bija neveiksmīgs, cenas ir ļoti zemas uz doto brīdi un Latvijas graudaudzētājiem ir radīti zaudējumi, jo izmaksas bija augstākas nekā šā brīža ieņēmumi, līdz ar to jāmeklē risinājumi.

Graudu cenu krišanās pasaules tirgos nozarei nav ļāvusi nopelnīt 220 miljonus eiro.

VAKS valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons:
Tā ir neiegūtā nauda, kas sastāv gan no negūtās peļņas, un šinī gadījumā tie ir arī zaudējumi.

Tagad daudzi graudu audzētāji nonākuši uz bankrota sliekšņa, tāpēc situācijas risināšanā un iespējamā valsts atbalsta saņemšanā aicina iesaistīties zemkopības ministru Jāni Dūklavu. Tomēr uz valsts finansiālu atbalstu kā piensaimnieki graudaudzētāji cerēt nevarēs.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS):
Tieši maksājumi no valsts, pateicu skaidri un gaiši, šobrīd nav iespējami. Viņi jau arī to neslēpa, ka viņus ir uz to domu pavedinājis tas atbalsts piena nozarei, ka valsts nāca pretī.

Šosezon kopējā graudaugu raža Latvijā ir apmēram 1,9 miljoni tonnu, kas ir par 11% vairāk nekā vidējā graudu kopraža pēdējos piecos gados, turklāt šogad graudaugu sējumu platības palielinājušās par 10%, tāpēc nekādas krīzes situācijas neesot, norāda ministrs.

Zemkopības ministrs, Jānis Dūklavs (ZZS):
Nekāds pasaules gals nav pienācis. Tad, kad bija ļoti labi gadi, bija labas ražas un naudas bija pulka vairāk, vajadzēja padomāt, ka kāds gads būs sliktāks, nekā tie labie gadi.

Tomēr graudaudzētāji pārliecināti, ka situācija nozarē ir gana sarežģīta, un, ja tā netiks risināta, sekas būs smagas. Ministrs graudaudzētājiem iesaka apdrošināt sējumus un kooperēties. Tāpat tiek solīts pārrunāt valdībā jautājumus par nodokļu termiņu pagarināšanu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl